Povinnost živit "dítě" do 26 let?

Registrovaný Dok, 26.05.2017 12:07, Občanské právo, 14 odpovědí (476 zobrazení)
Dobrý den,
mám dotaz ohledně povinnosti živit syna.
Má sestra má syna "21 let", už rok je doma po ukončené maturitě. Z pracáku ho asi před půl rokem vyhodili protože nechodil na schůzky. Teď si platí povinné zdravotní pojištění sám (respektiva jeho matka), sociální neplatí vůbec. Odmítá jakkoli pracovat, jen leží.
Četl jsem, že matka má povinnost jej živit a poskytovat ubytování do 26 let, případně do doby než přinese domů první výplatu a tak bude považován za samostatně výdělečně činného. Jenže to on nikdy neudělá.
Prosím o radu co se dá dělat? Nehodláme za něj platit a živit ho dalších 5 let, zatímco hnije doma v posteli.

Moc děkuji za jakékoli reakce.

Odpovědět


PředmětAutorDatum
Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? karel26.05.2017 12:17
Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? Třinec26.05.2017 12:25
Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? Třinec26.05.2017 12:18
Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? Araneus8426.05.2017 15:13
Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? Dok27.05.2017 00:01
Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? kozakl27.05.2017 07:33
Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? tojezdenek29.05.2017 08:36
Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? Wikan29.05.2017 09:15
Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? tojezdenek29.05.2017 16:40
Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? Wikan29.05.2017 16:55
Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? tojezdenek29.05.2017 17:21
Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? Wikan29.05.2017 17:25
Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? kozakl29.05.2017 11:53
Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? posledníivzez31.05.2017 00:46


Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let?

Třinec [185.50.127.xxx], 26.05.2017 12:25
Kdybych se v tom nezačetl, byl bych rychlejší :)

↑ ← Odpovědět



Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let?

Registrovaný Araneus84, 26.05.2017 15:13
Viz výše.
Někoho takto "vychovat" ovšem taky o mnohém svědčí....

↑ Odpovědět


Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let?

Registrovaný Dok, 27.05.2017 00:01
No dobře, jedna věc je tedy dítě živit. Ta další je o bydlení. Jiný byt si nenajde, trvalé bydliště na městském úřadě mu dát nechtějí, to se už prý nedělá, slova přímo pracovnice městského úřadu. No a když ho vykopne na ulici, nebude platit zdravotní pojištění a exekutor příjde kam? Na trvalé bydliště samozřejmě.

↑ Odpovědět


Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let?

Registrovaný kozakl, 27.05.2017 07:33
Ne,exekutor chodí tam,kde se povinný zdržuje. Může to být kdekoliv. Pojem "trvalé bydliště" slouží jako korespondenční adresa.

↑ ← Odpovědět


Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let?

Registrovaný tojezdenek, 29.05.2017 08:36
Podle zákona, tak nezaopatřené dítě je do skončení povinné školní docházky, nejdéle do 26.let, pokud:

a) se soustavně připravuje na budoucí povolání
b) nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání pro nemoc, či úraz
c) pro dlouhodobě nepříznivý zdr. stav není OSVČ

Lenoch nespadá do žádné kategorie a tedy matka nemá povinnost ho "vydržovat". 8-)

Stručně shrnuto - pokud se obrním a nechci mít ze synáčka veš, pak mu neplatím žádné zdr. pojištění, chytnu za "prdítko" a vyhodím ho, vyměním u dveří zámky a odhlásím z trvalého bydliště. At se snaží a ukáže co umí!!! Když zmetek má srdce ke zneužívání lásky matky, pak by matka neměla být hloupá a neměla by se nechat zneužívat.

↑ Odpovědět


Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let?

Registrovaný Wikan, 29.05.2017 09:15
nejdéle do 26.let
Tenhle limit tam nikde není.

↑ ← Odpovědět


Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let?

Registrovaný tojezdenek, 29.05.2017 16:40
Stačí trochu pogooglit a všude píšou - 26 let je prubířský kámen - viz. informace naleznete v zákoně č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů platném od 1. ledna 1995, §11 - 14. . Plus to mám informaci od studenta z Vš, co mi to diktoval - je zrovna ve zkouškovém období. A s žalobou na takového rodiče, co se nechce o "veš" starat by rodič uspěl. 8-)

↑ ← Odpovědět


Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let?

Registrovaný Wikan, 29.05.2017 16:55
(1) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona
Tedy pro účely zákona o státní sociální podpoře. Jenže o vyživovací povinnosti se mluví v občanském zákoníku a tam žádný věkový limit není.

↑ ← Odpovědět


Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let?

Registrovaný tojezdenek, 29.05.2017 17:21
Sice není, ale stačí si počíst třeba tady: http://www.penize.cz/spotrebitel/315392-vyzivovaci -povinnost-jak-dlouho-musite-zivit-dospele-deti-a- kdy-musi-deti-zivit-vas , kde se uvádí: "Žádné obecně platné limity – ani věkové – ohledně vyživovací povinnosti k dětem stanovené nejsou. Osmnácté ani šestadvacáté narozeniny v tomto ohledu nemusejí znamenat žádný významný předěl. Když vaše dítě v šestnácti odejde ze školy a nic mu nebrání, aby začalo pracovat, živit ho nemusíte." A to je patrně tento případ. To bychom se pak mohli o dětičky starat do devadesáti... 8-)

↑ ← Odpovědět


Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let?

Registrovaný Wikan, 29.05.2017 17:25
Však to už bylo řečeno v prvním příspěvku.

↑ ← Odpovědět


Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let?

Registrovaný kozakl, 29.05.2017 11:53
Jenže pokud je synáček veš tak podá žalobu klidně i na rodiče a uspěje. Bohužel.

↑ ← Odpovědět


Re: Povinnost živit "dítě" do 26 let? poslední

Zlatý rádce ivzez, 31.05.2017 00:46
Neuspěje.

Rodiče jsou povinni dítě živit, dokud není schopno se živit samo.
To se ale vztahuje na dobu přípravy na budoucí povolání, nebo
na případy, kdy se dítě nemůže připravovat např. z důvodu nemoci.

Podporovat flákače, který ani nebyl schopen cca 1 x měsíčně zajít na ÚP,
rodiče povinni nejsou.

↑ ← Odpovědět


TOPlist