Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Povinnost živit "dítě" do 26 let?

Dobrý den,
mám dotaz ohledně povinnosti živit syna.
Má sestra má syna "21 let", už rok je doma po ukončené maturitě. Z pracáku ho asi před půl rokem vyhodili protože nechodil na schůzky. Teď si platí povinné zdravotní pojištění sám (respektiva jeho matka), sociální neplatí vůbec. Odmítá jakkoli pracovat, jen leží.
Četl jsem, že matka má povinnost jej živit a poskytovat ubytování do 26 let, případně do doby než přinese domů první výplatu a tak bude považován za samostatně výdělečně činného. Jenže to on nikdy neudělá.
Prosím o radu co se dá dělat? Nehodláme za něj platit a živit ho dalších 5 let, zatímco hnije doma v posteli.

Moc děkuji za jakékoli reakce.

Podle zákona, tak nezaopatřené dítě je do skončení povinné školní docházky, nejdéle do 26.let, pokud:

a) se soustavně připravuje na budoucí povolání
b) nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání pro nemoc, či úraz
c) pro dlouhodobě nepříznivý zdr. stav není OSVČ

Lenoch nespadá do žádné kategorie a tedy matka nemá povinnost ho "vydržovat". 8-)

Stručně shrnuto - pokud se obrním a nechci mít ze synáčka veš, pak mu neplatím žádné zdr. pojištění, chytnu za "prdítko" a vyhodím ho, vyměním u dveří zámky a odhlásím z trvalého bydliště. At se snaží a ukáže co umí!!! Když zmetek má srdce ke zneužívání lásky matky, pak by matka neměla být hloupá a neměla by se nechat zneužívat.

Stačí trochu pogooglit a všude píšou - 26 let je prubířský kámen - viz. informace naleznete v zákoně č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů platném od 1. ledna 1995, §11 - 14. . Plus to mám informaci od studenta z Vš, co mi to diktoval - je zrovna ve zkouškovém období. A s žalobou na takového rodiče, co se nechce o "veš" starat by rodič uspěl. 8-)

Sice není, ale stačí si počíst třeba tady: http://www.penize.cz/spotrebitel/315392-vyzivovaci -povinnost-jak-dlouho-musite-zivit-dospele-deti-a- kdy-musi-deti-zivit-vas , kde se uvádí: "Žádné obecně platné limity – ani věkové – ohledně vyživovací povinnosti k dětem stanovené nejsou. Osmnácté ani šestadvacáté narozeniny v tomto ohledu nemusejí znamenat žádný významný předěl. Když vaše dítě v šestnácti odejde ze školy a nic mu nebrání, aby začalo pracovat, živit ho nemusíte." A to je patrně tento případ. To bychom se pak mohli o dětičky starat do devadesáti... 8-)

Neuspěje.

Rodiče jsou povinni dítě živit, dokud není schopno se živit samo.
To se ale vztahuje na dobu přípravy na budoucí povolání, nebo
na případy, kdy se dítě nemůže připravovat např. z důvodu nemoci.

Podporovat flákače, který ani nebyl schopen cca 1 x měsíčně zajít na ÚP,
rodiče povinni nejsou.