Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odstoupení od kupní smlouvy na nemovitost

Zajímalo by mě, jaká je lhůta ze zákona na odstoupení od kupní smlouvy na prodej bytu. Byt je prodaný již půl roku a nový majitel si nyní stěžuje, že nedostal revizní zprávu o komínu (nebo něco podobného - mám to z druhé ruky). Revizní zpráva je u předsedy družstva, o čemž nový majitel ví a navíc ve prodejní smlouvě podepsal, že o celkový stav bytu zná a byl o něm informován.

Předmět Autor Datum
Protože píše o "předsedovi družstva", předpokládám, že jde o družstevní byt. V takovém případě žádná…
L-Core 31.12.2012 07:00
L-Core
ne, byt je v OV - "předseda družstva" je zažitý zvyk, ještě z doby, kdy byl byt družstevní :-) ted b…
daneva 31.12.2012 09:57
daneva
Lhůta na jednostranné bezdůvodné odstoupení od kupní smlouvy bytu není žádná.
hm 31.12.2012 11:04
hm
a když nějaký důvod bude udávat? Např. že nemá tu revizní zprávu (asi se jim ke správci nechce) tak…
daneva 31.12.2012 11:57
daneva
Také žádnou. Na odstoupení od smlouvy se s tebou musí dohodnout, takže ty bys s tím musel souhlasit.…
hm 31.12.2012 15:03
hm
super, díky za odpověď poslední
daneva 01.01.2013 12:50
daneva

Protože píše o "předsedovi družstva", předpokládám, že jde o družstevní byt. V takovém případě žádná "kupní" smlouva nemůže existovat, byt je majetkem SBD. Maximálně se může jednat o Dohodu o převodu členských práv (přesný název nevím).

Také žádnou. Na odstoupení od smlouvy se s tebou musí dohodnout, takže ty bys s tím musel souhlasit. Respektive odstoupit od smlouvy si on může kdy chce, pro tebe to ale není právně závazné a nemusíš mu vracet peníze, dokud o tom nerozhodne soud, pokud podá žalobu. Prodávající má odpovědnost 6 měsíců za vady prodané věci, ale to nedává kupujícímu automatické právo na zrušení smlouvy. Smlouva je dobrovolným aktem minimálně dvou stran a zrušení smlouvy musí být také dobrovolným aktem těchto stran. Kupující by měl vadu prodávajícímu vytknout a prodávající ji buď na své náklady odstraní, nebo neodstraní a proti tomu musí kupující brojit žalobou k soudu, pokud se tou vadou cítí púoškozen.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru