Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem mám nárok na podporu?

Dobrý den. Potřeboval bych objasnit právo. Rok a půl pracuji ve společnosti jako servisní technik vstřikolisů. Bohužel během této doby jsem v pracovní době dostal astmatický záchvat a bylo mi diagnostikováno astma. Jako technik vstřikolisů pracuji v prostředí s plastama, kde vlivem procesu se vytváření zplodiny a nedělá mi to nejlépe. Vzhledem k mé situaci jsem si začal hledat nové místo. Bohužel zatím je to ve fází pohovorů. Zajímalo by mě, jestli při podání výpovědi, ať už z osobních nebo zdravotních důvodů, měl bych nárok na podporu, kdybych do výpovědní lhůty nesehnal práci? Děkuji za objasnění

Pochopitelně že to jde, má to však svá "ale":

V případě, že chcete zrušit pracovní poměr ze zdravotních důvodů, potřebujete lékařský posudek vydaný zařízením závodní preventivní péče, ve kterém musí být výslovně deklarováno, že nemůžete dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví. Zaměstnavatel Vám musí nabídnout výkon jiné, pro Vás vhodné práce. Jestliže tak neučiní do 15 dnů ode dne předložení takového posudku, můžete pracovní poměr zrušit okamžitě (§ 56 zákoníků práce).

V případě, že Vám ji nabídne a odmítnete výkon této jiné, pro Vás vhodné práce, nemůžete pracovní poměr ukončit okamžitým zrušením podle § 56 písm. a), ale zaměstnavatel je povinen Vás přeložit na jinou práci (podle § 41 odst. 1 písm. a) - tato povinnost zaměstnavateli vzniká již doručením lékařského posudku). V žádném případě Vás nemůže ponechat vykonávat dosavadní práci pro rozpor s § 103 odst. 1 písm. a).

V případě, že platně okamžitě zrušíte pracovní poměr ze zdravotních důvodů v souladu s § 56, máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.

Zdroj