Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nárok na sirotčí důchod

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jak je to s nárokem na sirotčí důchod. Vím, že mám nárok pouze když studuji, ale moje situace je taková, že mi nyní bylo ukončeno studium a znovu půjdu až od října. Mám vážně nemocného otce a nevím jestli bych měl nárok i v případě, že by otec zemřel v době kdy nejsem student a já začal se studiem až několik měsíců po jeho smrti. Vím, že to není příliš etické, to takto rozebírat, ale potřebuji se informovat.

Děkuji

BA

Nárok tedy budeš mít až když se začneš soustavně připravovat na budoucí povolání nebo pokud se nemůžeš soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu jsi neschopný vykonávat soustavnou výdělečnou činnost, a to nejdéle do 26 let věku. Soustavnou přípravou na budoucí povolání se pak podle § 21 – § 23 zákona o důchodovém pojištění rozumí studium na střední nebo vysoké škole v bakalářském, magisterském a doktorském studijním programu v České republice. To že rodič zemře dříve, než se začneš soustavně připravovat na budoucí povolání, tomu nároku na sirotčí důchod nevadí, akorát musíš podat žádost o sirotčí důchod až poté, co nastane jedna z těch okolností, tedy např poté, co se začneš soustavně připravovat na budoucí povolání.