Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Práva patnáctiletého občana

Dobrý den, zajímalo by mě zda v patnácti letech, když jsem držitelem občanského průkazu, mám právo být bez souhlasu zákonného zástupce v jakýkoliv čas kdekoliv kde potřebuji být. Jedná se o neshody v domácnosti a "byt je v tu chvíli pro nás malý". Zajímalo by mne, zdali když bez souhlasu zákonného zástupce, mohu být mimo společně obývanou domácnost, aniž by zákonný zástupce mohl v případě vědomí kde se nacházím, za pomoci policie mě přivést zpět do společně obývané domácnosti. (Příklad) - Bez souhlasu Zákonného zástupce opustím společně obývanou domácnost a půjdu přespat ke známému. (Může zákonný zástupce tuto situaci jakkoliv ovlivnit? Samozřejmě když neberu v úvahu osobní kontakt se mnou) Předem mockrát děkuji za odpověď.

Jo, dokud jsi nezletilý, tak musíš poslouchat rodiče (zákonné zástupce). Zákonný zástupce může oznámit na policii, že tě pohřešuje, policie tě může najít a předat zákonnému zástupci, dále to policie také z úřední povinnosti oznámí orgánu sociálně právní ochrany, který může i proti vůli rodičů podat soudu návrh o tvé umístění do výchovného ústavu, zvlášť pokud se to pohřešování opakuje.