Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dedictvi

Dobry den.
Mel bych dotaz ohledne dedictvi.
Pri dedickem rizeni mi notarka sdelila, ze mam narok na urcitou financni sumu po pozustalem.
S dalsim dedicem ( syn pozustale) jsme se domluvili, ze dedicke rizeni uzavreme s tim, ze mi posle na ucet urcenou sumu.

bohuzel se ale nic nestalo a nic mi neposlal. zkusil jsem nekolik urgenci, ale zbytecne.
priznavam, ze uz je to nejakou dobu.

1 - ma muj narok nejakou promlceci dobu ? treba rok, tri nebo podobne ...

2 - jak bych mel postupovat v pripade, ze muj narok jeste nezanikl ?

dekuji za pomoc

Je potřeba uvést, jak to bylo uvedeno v rozhodnutí o dědictví. Kdo byl dědic - jestli třeba jen syn zůstavitelky a vy jste se dohodli per huba na poslání částky? Nebo tam stojí, že dědíte tolik a tolik?
Obecně - takovýto nárok je potřeba vymáhat soudně. Píšete, že je to nějakou dobu, jak dlouho to je?

jsem vnuk zustavitelky, zavet nebyla sepsana, tak jsem zdedil cast nalezenych penez ( radove tisice ).
notarka s nami sepsala nejake "lejstro", kde je neco v tom smyslu, ze dedi syn a me ma poslat urcenou castku na ucet do nejake doby. s tim jsem souhlasil.

jedna se o rok 2009.

ted si nejak matne vzpominam, ze mi snad notarka rikala, nebo na nejake to usneseni psalo cosi jako "potvrzeni o vykonatelnosti", a s tim ze se nemusi k soudu , ale snad nejak usneseni soudu nahrazuje ...?

coz mam dojem jsem pochopil tak, ze kdybych toto usneseni vzal a dal ho exekutorovi, tak to uz nejak vyresi.

ale nevim to ted uplne presne, nemam ty papiry u sebe. pokud neco pletu, prosim opravte me.

dekuji

Jo, to je tzv. exekuční titul, jestli to lejstro máš, můžeš rovnou pověřit exekutora výkonem exekuce. Také by tam mělo být datum nabytí právní moci, pokud tam není, musíš dojít na soud (nebo k notáři, teď nevím), aby ti tam vyznačili datum nabytí právní moci, stojí to pár desetikorun. Pokud jsem to ale dobře pochopil, bude to exekuce proti tvému otci nebo jinému příbuznému, opravdu ti stojí těch pár tisíc za to?