Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Autorské práva na texty

Dobrý deň, potreboval by som poradiť ohľadom autorských prav textov. Chcem sa len opýtať aký druh textov je možne skopírovať a uviesť zdroj (a či pri takomto druhu šírenia článku musím mať súhlas autora článku). A ktoré texty naopak nemôžem za žiadnu cenu kopírovať a ani sa mi neoplatí pýtať súhlas autora lebo by to s veľkou pravdepodobnosťou zamietol?

Takže zjednodušene, kedy môžem texty kopírovať, kedy kupovať a kedy si najať napríklad copywritera?

Jedná sa o texty na web stránkach samozrejme.

Ďakujem za odpoveď!

loading...

1. Nešlo, u zákonů je třeba přesně dbát na jejich znění.
2. Slovenský AZ neznám.
3. Tvůj dotaz je hodně obecný, v aplikaci AZ záleží na konkrétních detailech.
4. Nejsem právník.
5. Deset právníků = deset výkladů :-)

Ale obecně: když někde něco/někoho cituji, citovaný text označím a uvedu zdroj/autora. Množství textu, které můžeš takto "beztrestně" citovat, nedovedu posoudit; méně bude lépe. V zákoně je uvedeno, kdo/co může citovat bez omezení (například sem klidně můžu nakopírovat celý text Autorského zákona)

Citace (přiměřená) bude vypadat třeba takto:

----------------------příklad--------------------- ------------
Našel jsem zajímavý článek, otázkou zůstává, zda je přiložené video opravdové.

Tři šantánově oděné slečny převádějící taneční sestavu na rozvernou nenáročnou píseň, která je svéráznou variací na západní styl. Přesně ve stylu normalizačního Televarieté a výstupů Baletu Československé televize. Záznam tohoto tanečního čísla nyní koluje po internetu s tím, že jde o údajnou “pornografickou” nahrávku, která stála život zpěvačku Hjon Song-wol, bývalou přítelkyni vůdce KLDR Kim Čong-una.

Zdroj: novinky.cz, http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/313013-inter netem-koluje-video-ktere-melo-privest-kimovu-milen ku-na-popraviste.html
---------------------konec příkladu----------------------------

ale ja potrebujem vysvetlit co nejlepsie a najludskejsie autorske prava ktore sa tykaju textov nechcem ziadne poucky neni sme v skole a nikto ani skolu nema rad tak si to ludsky vysvetlime.

V tom odkaze bolo autorstvo ako vseobecne ale najme obrazky, videa a zvuky brane ale ohladom textov som si nic nevsimol. A autorstvo hudby, obrazkov a videii viem ovladam ale co sa tyka textu to som mimo a to potrebujem vysvetlit, ktore texty mozem kopirovat atd.

Lepsie to snad ani nejde vysvetlit :D

No a o tom se píše v onom paragrafu 31 (CZ verze AZ).

§ 31 Citace
(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo
a) užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,
b) užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely kritiky nebo recenze vztahující se k takovému dílu, vědecké či odborné tvorby a takové užití bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem,
c) užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu;
vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.
(2) Do práva autorského nezasahuje ani ten, kdo výňatky z díla nebo drobná celá díla citovaná podle odstavce 1 písm. a) nebo b) dále užije; ustanovení odstavce 1 části věty za středníkem platí obdobně.

Tohle si prostě musíš kvantifikovat sám: "Do práva autorského nezasahuje ten, kdo užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle."
Nebo se zeptej někde na slovenském autorském svazu.