Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výživné

Zdravím, je mi 19 let studuji a otec na mě už snad i více jak rok neposílá žádné výživné. Je celkem vysoce postavený zaměstnanec pojištovny plat kolem 40000-70000kč na mě má platit 1000kč a i to je mu naobtíž, obratil jsem se tedy na právníka. Ted mám sepsat mé potřeby (částku penez na měsíc). Nějak nevím co všechno tam mám napsat jestli se tam píše třeba jen oblečení + dojíždění do školy, nebo i třeba zábava atd....
Předem děkuji za odpověd.

Zábavu bych tam moc nemotal,to se bude těžko prokazovat a vyčíslovat " nutnost zábavy".A tuším že do nákladů se u dětí dají zahrnout třeba i jednorázové výdaje za pořízení výbavy na lyžování apod.Zkus tam dát i učebnice a pomůcky,možná i notebook do školy?Jinak ho zkuste upozornit,že pokud nebude platit,uděláte mu s právníkem ostudu přes šéfy a účtárnu té jeho pojišťovny(třeba jako exekuční srážky) a navíc požádáte soud o zvýšení výživného,což z jeho platu asi pak nebude už jen 1000 korun.
Navíc mu teď po určité době neplacení můžou sebrat i řidičák.

Nění se čemu divit, když § 85 zákona o rodině stanoví, že:

(1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.
(2) Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.
(3) Při určení rozsahu jejich vyživovací povinnosti přihlíží se k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. Žijí-li rodiče spolu, přihlédne se i k péči rodičů o společnou domácnost.

Je zajímavé prokazovat stejnou úroveň dítětě jako rodičů, v praxi jsme se setkali i s tím, kdy si dítě nárokovalo i styl stravování jako rodič. Částka 3500 Kč není nijak vysoká, s ohledem na metodický pokyn ministra spravedlnosti, kde soud by měl stan0vit výživné ve výši 19-25 % příjmu jednoho z rodičů, avšak s ohledem na závaznost metodického pokynu je realita jinde. ;-)

Uvidíme každopádně mi to není příjemné, ale otec si zato může sám, praskl s telefonem když jsme po něm chtěli peníze aspon za 1 měsíc(1000kč). Ted se mu to bude počítat zpětně od doby kdy přestal platit a to bude pěkná pálka.