Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spoluvlastnictví a rozdílná cena hodnoty

Zdravím, mám dotaz ohledně spoluvlastnictví a hodnoty majetku.

Vlatním 50 % nemovitosti, konkr. rodinného domu, a spoluvlastník vlastní taktéž 50 %. RD je rozdělen na 2 bytové jednotky, z čehož bytová jednotka, ve které bydlím, má odhad (teď plácnu) cca 250 tis. Kč, a byt. jednotka spoluvlastníka má hodnotu (taktéž plácnu) cca 400 Kč. Nikde není ale psané, kdo jakou bytovou jendotku vlastní. Chci se zeptat, kdyby mi bylo přiznáno, že vlastním bytovou jednotku s menší hodnotou, je povinem spoluvlastník rozdílnou cenu mě doplatit, popř. jinak vyrovnat? I za předpokladu, že bych podal návrh k občanskému řízení (popř. soudu). Díky za info.

Podle mého co píšeš máte oba dva nárok na oba byty 50%, stejně jako na nemovitost celkovou. Pokud společně vlastníte nemovitost - v tomto případě RD, dle mého nelze bez dalších "papírů" rozdělovat její součásti. Jediná možnost co mě napadá nechat si nemovitost rozdělit na bytové jednotky, stejně tak jako třeba sklepení, podkroví a dlaší možné části... V tomto případě by dle mého mělo dojít k přeplatku či nedoplatku. Jste li rodinní příslušníci, byl bych osobně raději se domluvil než dělat podobné zásahy. V případě že by se v jakékoliv bytové jednotce dělala např. rekonstrukce, měli byste v právním souladu s tím souhlasit oba dva.