Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Platba daní z příjmu (do 10 000?)

Hezký dobrý den,
udělal jsem si účet u jedné firmy, která vytváří mobilní brány pro ty své "dodavatele". Jde o to, že Vám poskytnou nějaký kod s telefoním číslem a lidé vám tam posílají smsky například za 99kč. (Dělají to třeba v televizích při spuštění nějaké hlasovací soutěže nebo podobně...)
No a co jsem tak zjistil - nějaké provize si bere operátor, něco oni, zbytek dostávám já na svůj účet. Při registraci se mě ptaly zda jsem nebo nejsem plátce daní. No zatrhnul jsem, že teda nejsem, protože zatím studuji a nemám žádnou firmu ani nic podobného.
Tipuji, že z těch provizí dostanu za měsíc maximálně 1000kč. A zde je můj problém - musím to nějak zdanit? Nebo už to nějak udělala ta firma? Prozatím nechci nikomu dělat reklamu, ale kdyby to bylo potřeba, tak zveřejním webové stránky.
Moc této problematice nerozumím - studuji IT a žádnou ekonomiku jsme ještě neměli :D Děkuji za odpověď.

se mě ptaly zda jsem nebo nejsem plátce daní

Opravdu se ptali takto? Neptali se třeba, zda nejsi plátce DPH?

že z těch provizí dostanu

Z tvých informací se nedá rozpoznat, zda to děláš na dohodu o provedení práce či třeba jako podnikatel (možná načerno, jako nedovolené podnikání, protože bez ŽL). Z toho se pak odvíjí i případné danění (pokud by šlo o dohodu a ty nepodepsal Prohlášení).

Na druhé straně, pokud jsi student a nemáš jiné příjmy, daň z příjmů (z takového podnikání) by byla stejně nula.

Dobrý den, omlouvám se, ale zapomněl jsem na odepsání...
No v editaci účtu byla možnost zatrhnout kolonku "Plátce daně".

Jinak jde o to, že v online hrách lidi ochotně zaplatí za "imaginární peníze ve hře". Takže já někomu dám nějaké imaginární peníze tam a oni mi za to pošlou SMS.
Zatím jsem z toho žádné peníze nedostal (ani jsem nepožádal o vyplacení provize). Je na provozování takového činnosti potřeba nějaké oprávnění nebo ten živnostenský list? Můžu si to sám vyřídit a vyplatí se to kvůli 500kč měsíčně? Jinak to radši zruším.

Děkuji za odpověď

Milý studente,
přestože jste zatím "ekonomii nestudoval",
měl byste mít alespoň nějaké právní povědomí.

Měl byste vědět, že výdělečnou činnost můžete vykonávat buď formou pracovně právního vztahu
(na základě pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti ev.dohody o provedení práce)
nebo jako OSVČ - ve většině případů na základě živnostenského oprávnění.

Ze slova "provize" by se dalo usuzovat na SVČ
(v zaměstnání byste byl odmňován mdou nebo odměnou),
takže by asi bylo vhodné si obstarat živnostenské oprávnění.

Zaměstnavatel mzdu/odměnu vyplatí už po odvedení daně,
v případě SVČ byste musel daň po skončení roku odvést sám.

Ale je to jen odhad, opravdu jste zatím uvedl moc málo informací.

Dobrý den, pořádně jsem se podíval a opravdu se jedná o provize s 21% DPH. Takže bych na to asi opravdu potřeboval to oprávnění a musel bych odvádět ty daně sám :/. No jak jsem koukal na získání oprávnění tak se mi to asi ani moc nevyplatí a byly by s tím akorát zbytečné problémy. Takže tu bránu smažu a vykašlu se na to.
Mimochodem ta firma poskytuje všem stejné číslo, akorát každý má jiný tvar sms, takže bych řekl, že se jim vyplatí každý další dodavatel.

Moc děkuji za informace. Nashledanou :)