Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nutná obrana + Majetek

Dobrý večer :) Zajímalo by mě, jak se má nutná obrana ve vztahu k majetku. V trestním zákoníku je napsáno, že:
"Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem

No, a zájmy chráněné zákonem, jsou: Zdraví, život a majetek.

Jak je to tedy s obranou majetku? Lze majetek v rámci NO bránit, nebo nelze..? Někde jsem se setkal s tím, že majetek pod NO nespadá, někde zase že ano, tak jak to je..? Děkuji :)

Takže jak byly případy, že majitele sběrny vykradli - On vystřelil po ujíždějícím autě. Tak to je ale v souladu se zákonem. Protože útok na ZCHTZ trval - Ujížděli mu s majetkem. Ale bylo to zřejmě posouzené jako nepřiměřená co?

Ano, ale tak vám přijde nepřiměřené, když byste vlastnil nějakou sběrnu, zloději by vás po několikáte vykradli, odváželi by vám v autě "šrot" za tisíce a vy byste mu prostřelil ruku (řekněme že by neměl ani trvalé následky,..) tak vám to přijde nepřiměřené..? Mně to teda přijde přiměřené..