Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Konzumace psa

Dobrý den,chci se zeptat , za konzumaci psího masa je nějaká pokuta,nesmí se to ? Protože u kamaráda jsme před měsícem měli zrovna psa,první sem se bál,ale nakonec sem ochutnal a nebylo to tak špatné , tak dají se chovat pro jídlo ?

Oficiálně se chovat na jídlo a třeba prodávat nesmí. Pes není na seznamu hospodářských zvířat.
Avšak - bude-li pes někde v soukromí usmrcen rychle a bezbolestně (nenastane nějaké týrání, pomalá trýznivá smrt a podobně, což již trestné je) a následně po kulinářské úpravě sněden, nedojde k trestnému činu.
Samozřejmě, spousta lidí s tímto má problém a blok. Osobně si myslím, že například prase či králík není o nic méně zvíře než pes, a klidně se to jí.

jakékoliv jeho usmrcení pokud nejde o utrácení rukou veterináře je tr. čin

Myslím, že vlastní usmrcení trestné není. Samozřejmě za předpokladu, že (čistě hypoteticky) pes bude v mém majetku. O detailech usmrcení nevím, nemám s tím zkušenost. Třeba průstřel hlavy by mohl být rychlý.

Jak psal kolega Redsnake... Proč myslíš, že lidé platí za utracení psa u veterináře? Drtivá většina z přesvědčení, že umírá humánním způsobem, ale ne všichni. Nemáš ho jak zabít aby ses nedostal do konfliktu se zákonem ;-)
Řešení by ale bylo, "je to můj pes, ráno jsem ho nešťastnou háhodou přejel autem, byl na místě mrtvý, tak jsme si řekli, že než ho dát do kafilérky, raději ho sežereme". Úředník si bude myslet svoje, ale to je tak všechno, co s tím udělá...

Myš Ti vlítne do domu v podstatě jako "narušitel", to je rozdíl. De fakto když Ti vběhne do domu cizí pes a máš pocit, že jsi ohrožen (například možností nákazy vzteklinou), tak ho můžeš klidně shootnout třeba glockem a nikdo Ti neřekne ani popel.
Je rozdíl když něco chovám anebo se mi to v baráku "nějak vyskytne". Onehdá se řešilo na teraporadně humánní usmrcování krmných hlodavců (kteří se pro ten účel samozřejmě chovají) a i na to je, si představ, zákon (nebo jiná forma nařízení - vyhláška atd. nechce se mi dohledávat). Buď CO2 nebo zlomení vazu... Takže tady vidíš, že to opravdu není tak jednoduché, ale jak říkám, pokud si někdo nemůže pomoct, řešení samozřejmě je - případná hrozba postihu potencionální "hladové" stejně neodradí... ;-)

Tak mě to zaujalo spíš pro zajímavost. Rozhodně nemám v plánu zítra navštívit útulek a vyzvednout si tam psa, abych ho snědl.
Spíš vidím rozpor v tom, že prase a podobně jsou také zvířata a jen zkrátka nemají to štěstí co psi. Pes není "víc" zvíře a v tomto ohledu mi přijde krajně pokrytecké slzet nad snědeným psem a následně nacpání břichu řízkem.

V tom se samozřejmě shodneme, zrovna já v tomto zábrany nemám jako člověk co ochutnal psa, potkana (čistého laboráka), bource morušové, šneky, ústřice, hmyz, klokana, býčí koule, žábu atd, atd... :-D Šlo spíš opravdu o tu otázku "de jure", jak nastínil kolega a ta má kolikrát do logiky dost daleko ;-)

Ano koťata se v podstatě "de jure" zabíjí nezákonně. Je ale nabíledni kde bychom byli, kdyby se toto nedělo. Ostatně samotný fakt usmrcení koťat mi až tak nevadí, jako způsoby, které někteří pokrytci používají! Osobně s kotětem švihnu o beton a má to za 0,01s za sebou (bohužel zkrmovat hadům je nesmím, bo přítelkyně :-( i když mi to prostě připadá nejblíže přírodě, alespoň se to zvíře dále využuje, narozdíl od vhození do popelnice), ale už jsem slyšel i odsuzující komentáře od těch, kteří je hodí do řeky nebo septiku s tím, "že to aspoň nevidí, ale já jsem vrah" :-D No, nechám posouzení na každém...

Co se ježků týče neměl jsem tu čest, ale slyšel jsem, že u světských jsou považovaní za delikatesu, ono vlastně není ani co by na nich mělo být špatné, ale chránění jsou a tím je řečeno vše ;-) Ostatně ježky, ani nevím proč mám hodně rád stejně jako veverky, fretky, vydry atd a asi bych to nesněd... Ale komu to nevadí, nemůžu ho soudit

To nie je tak úplne pravda. Vlastne vôbec nie. Prasa ako ho poznáme teraz by bez našej potreby jesť mäso vôbec neexistovalo. Tento druh bol vyšľachtený tak aby bol zbavený všetkej obrany a aby bol čo najobjemnejší. Tak isto domáce kury. Keby sme zrazu všetci prešli na veganstvo, tak tieto druhy nemajú v prírode šancu prežiť a vyhynú. Pes bol vyšľachtený z vlka aby bol poslušnejší a mohol strážiť dobytok či obydlie a neskôr aj ako spoločník. Existujú špeciálne šľachtené druhy psov, ktoré sú určené na jedenie, ale nie klasický pes domáci. Nemá k tomu ani prispôsobené mäso. Takže celá táto premisa je už len evolučne nesprávna.

V zasade neexistuje "seznam hospodarskych zvirat". Veterinarni zakon nam rika

§ 3

Základní pojmy

(1) Pro účely tohoto zákona se rozumí

c) hospodářskými zvířaty zvířata využívaná převážně k chovu, výkrmu, práci a jiným hospodářským účelům, zejména skot, prasata, ovce, kozy, koně, osli a jejich kříženci, drůbež, běžci, králíci, kožešinová zvířata, zvěř ve farmovém chovu, ryby a jiní vodní živočichové a včely,

d) jatečnými zvířaty hospodářská zvířata, jež jsou určena k porážce a jatečnému zpracování a jejichž maso je určeno k výživě lidí,

tj. neni uzavrenej, je to jen nejaky vycet typickych hospodarskych zvirat. Ja jsem neco podobnyho resil kolem morcat a dospel jsem k zaveru, ze by to i slo ale je to na sakra dobryho pravnika. Byt u morcete je to jednodussi, protoze je to hlodavec a ty veterinarni zakon jako hospodarsky vyuzitelny zvirata resi jako celek, tedy je alespon od ceho se odpichnout.

A nevíte, kde v Jihlavě prodávají bych si mohl dát psa?
Jak vám včera psal kolega: Toto je pravna poradna a vas problem nema s pravom nic spolocne.
Já jen dodám, že při dalším vašem dotazu mimo zaměření poradny vám bude zamezena možnost vkládání příspěvků. (Kurt)

Řekl bych, že problém je v tom, že třeba kráva je býložravec a prase je všežravec, kdežto pes nebo třeba kočka je převážně masožravec. A vykrmit jatečního býčka nebo prase je ekonomicky výhodnější než vykrmit krávu nebo prase a jejich masem pak krmit jateční psy.

Taktéž jsem jedl gulášek z dalmatína, byl usmrcen kulkou do hlavy ze zbraně která se používá k zabíjení prasat (nevím jak se jí říká). Rozhodně nijak netrpěl a guláš byl výborný, ale psa kterého bych doma choval i kdyby jen na maso bych pozřít nemohl :-(

A ještě bych doplnil, že žádné "kulky" nestřílí... :-) Je tam pístek na pružině, který se cca 5cm vystřelí do lebky zvířete, narazí na mechanický doraz a poté se vrátí zpět do pistole.
Ovšem byl jsem svědkem i toho, kdy 230kg svini (fakt nechápu proč nechat takhle zatučnit prase..) nestačily tři střely, furt stála jako sloup... Pomohl až pantok na 1,5 metrovém toporu :-)