Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nárok na odstupné?

Dobrý den, chtěl bych vědět jestli mám nárok na odstupné z následující situace: Firma skončila, všichni dostali výpověď a odstupné, až na mě, protože jsem začal marodit, po skončení neschopnosti mi byl schválen důchod a bývalý zaměstnavatel mi řekl, že na odstupné už nemám nárok. Děkuji za odpověď.

Předmět Autor Datum
Důchod nemá na odstupné vliv, měli by ho dostat všichni.
Wikan 02.06.2014 19:09
Wikan
A dostal jsi taky výpověď? Protože jestli jsi ještě před výpovědí začal marodit (výpověď jsi nedost…
L-Core 02.06.2014 23:34
L-Core
ne, výpověď jsem dostal taky až potom jsem začal marodit
Majlík 03.06.2014 18:09
Majlík
V tom případě nárok na odstupné (je-li výpověď z oněch "organizačních důvodů") máš. Výše odstupného…
L-Core 03.06.2014 19:36
L-Core
A neexistuje nějaký důvod/příčina pro anulování odstupného? Mám po roce marodění na odstupné nárok?… poslední
Makak 05.06.2014 18:01
Makak

A dostal jsi taky výpověď?

Protože jestli jsi ještě před výpovědí začal marodit (výpověď jsi nedostal) a pak plynule přešel do důchodu, není to žádný akt ze strany organizace, že by se tě zbavovala z organizačních změn. V tom případě není proč odstupné poskytovat.

V tom případě nárok na odstupné (je-li výpověď z oněch "organizačních důvodů") máš. Výše odstupného se řídí předchozí délkou zaměstnání u dané firmy.

Zákoník práce:

Odstupné

§ 67

(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně

a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,
d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.

Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.

(2) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Byl-li se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr, protože nesmí podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutím příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, a zaměstnavatel se zcela zprostí své povinnosti podle § 367 odst. 1, odstupné podle věty druhé zaměstnanci nepřísluší.

(3) Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek.

(4) Odstupné je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplatit po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy nebo platu, pokud se písemně nedohodne se zaměstnancem na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.

A neexistuje nějaký důvod/příčina pro anulování odstupného? Mám po roce marodění na odstupné nárok? Výpověď mám stále doma. Zaměstanavel říká, že nárok na odstupné nemám, protože jsem onemocněl místo toho abych se hned nahlásil na pracák.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru