Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Autonehoda

Dobrý den, dnes se mi stala menší autonehoda a chtěl bych na ní slyšet názor někoho s většími zkušenostmi. Popíši tedy situaci. Najel jsem s automobilem (A) na nájezd na dálnici. Můj směr byl směr do leva. Z prava přijížděl autobus a na poslední chvíli zapnul blinker doprava. Jelikož se mi zdálo, že se mi otáčí těsně kolem předního nárazníku,koukl jsem do zrcátka u řidiče a jelikož tam nic nestálo, pustil jsem brzdu(nájezd byl do kopce) abych auto pustil více dolů. Cukl jsem s autem odhadem o 20-25 cm (kdybych měl VElMI zkreslený odhad mohl to být velmi slabý půlmetr). V tu té chvíli jsem narazil zadním pravým nárazníkem do řidiče 'za sebou'. Narazil jsem do jeho dveří u řidiče. Zaparkovali jsme tedy vozy a sepsali pojistku. Nicméně se mi nezdá, že bych byl viníkem nehody(mám lehce promáčklý zadní nárazník a od dveře u řidiče). Já i druhé auto jsme jeli do leva. Dle mého úsudku měl být zařazen za mnou s předepsaným odstupem. Nejenže nebyl za mnou, ale natlačený zešikma na můj zadní pravý nárazník a ještě s odstupem necelých 20 cm. Nehoda je sepsána tak, jak se stala. Na mém autě je škoda minimální. U něho 3-5 tisíc korun. Tak či tak si myslím, že by to měla pojistka zaplatit. Jde mi spíše o princip toho, zda jsem chybu udělal já nebo on. Já si o tom myslím své, ale je tu vždy druhá strana názoru. Přidávám obrázek, aby byla situace jasně zřetelná. Děkuji za odpovědi.

Tweet
(mám lehce promáčklý zadní nárazník a ON dveře u řidiče)viz. oprava

Já si myslím, že nehodu jsi zavinil ty. I kdyby za tebou stál v rozporu se zákonem, ale myslím, si, že toto zákonem upraveno není (možná se mýlím), tak si nehodu zavinil ty, protože jsi couval a nedodržel jsi podle mě § 24 zákona o silničním provozu. Předepsaný odstup je jaký ? Ten se podle mě řeší v § 19, ale neřeší se v případě řazení za sebou.

Řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem musí ponechat za ním dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním.

A nakonec si myslím, že řidič vozidla, které stojí se nemůže dopustit dopravní nehody, může se dopustit přestupku, ale ne nehody, takže za nehodu můžeš ty.

Je to jen můj názor, právně to tak nemusí být.

Ber to z té druhé vychcané strany. Bourání do jiného vozidla couváním, známé prudké vybržďování aj. lze považoval za regulérní podvody (a dnes hodně profláklé triky jak ždímat pojišťovny), protože bez videozáznamu nebo pro soudy důvěrihodného svědka se nelze z toho vykroutit, je to chyba zadního "zbouraného" vozidla.
Svou vinu jsi stvrdil písemně a to jde na pojištovnu(-y). Jsi tou světlou vránou v houfu černých vran, čest tvému jednání. :-)

Romane, nebudu soudcem, páč je hodně málo informací. Nákras situace je nic neříkající..
Jen čtu, že jste couval..
Udělal jste to tak jak stanoví zákon?
"(2) Při couvání řidič nesmí ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích."
A teď se Vás ptám, ohrozil jste jiného?
Podobně se řešilo na jiné poradně, všichni dali vinu řidičce tazatelce, jen ta si tvrdila své...

Máte přesné gps místa?

Vím jak zní zákon a svou chybu uznávám i přesto, že nevím jak jinak jsem se měl v dané situaci zachovat. Díky zacouvání jsem se dost pravděpodobné srážce s autobusem. Ano ohrozil jsem někoho jiného, jak jsem psal výše, také se zodpovědnosti nezříkám. Píši jen proto, abych si ujasnil jeho chování a především jak se to má? Už jsem viděl dost lidí co na 20 cm nenašli ani záběr spojky do kopce. Takže mi přijde dost podivné, aby nebyl žádný předpis o tom, jaký odstup od sebe by měly auta mít. Jestli nic takového není, co tedy brání mě, se zítra nacpat někomu 3 cm za kouli a nechat si od něho proplatit nárazník? Nevěřím, že by na tohle nebyl žádný předpis. Ten nákres je pro hrubé představení situace. Mě se pouze jedná o to, jakým způsobem postavil auto za mě, což je z daného obrázku jasně viditelné. Jeli jsme obadva do leva, logicky bych očekával, že měl být zařazený za mnou. Já se ptám, jen na to, zda jeho chování bylo legální a zda bylo v souladu s předpisy. Abych měl příště jasno.

Při couvání nesmíte OHROZIT ostatní účastníky silničního provozu. Nemáteli dostatečný rozhled, musíte..... Řečeno slovy jednoho policejního vyšetřovatele: Kdyby jel po hlavní silnici po střeše auta, tak mu tam z vedlejší stejně nesmíte vjet. Ve Vaší situaci - kdyby za Vámi leželo auto na boku, tak do něj nesmíte nacouvat. Čili je jedno v jaké pozici za Vámi auto stojí.

Romane, je dobře, že uznáváte svou vinu. Píšete, že znáte zákon. Pak ale píšete, že "Nevěřím, že by na tohle nebyl žádný předpis". Ujišťuji Vás, že takový předpis není. Proč byste nemohl zaparkovat 3 cm za jiným.
Z obrázku pochopíte jen vy, co se dělo, nikoliv já, který neví zdali vy jste jel správně a on špatně. Jak se vy domníváte .."jakým způsobem postavil auto za mě, což je z daného obrázku jasně viditelné. Jeli jsme obadva do leva, logicky bych očekával, že měl být zařazený za mnou. "

Já klidně dodám, že si opak může myslet on, a říkal si.. proč ten člověk jede tak špatně vlevo...
Abych udělal soudceho, musel bych mít daleko více info.
Přeji Vám, aby se podobná situace již nestala..