Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Patent soc. sítě

Dobrý den, zajímalo by mě jestli jde patenotvat nějakým způsobem například sociální síť. Nedávno jsme se o tom bavili s kamarády a docela mě to zaujalo.

Celá souciální sít asi patenotvat nejde ale například že já nvm nějaká soc. síť například facebook by si patentoval tlačítko LIKE tak aby ho nikdo nemohl používat v jiných soc. sítích ? Lze tohle nějak? nebo je to nereálné ?

Velky byznys funguje trošku jinak. Zapomeň na to co tě učili ve škole nebo o čem tě ujišťovali v televizích a novinách. Úspěch FB, ale i dalších důležitých projektů je primárně založen na zájmu tajných služeb USA kontrolovat komunikaci a obsah co největší části internetu a na masivní jeho propagaci jejich podřízenými složkami jako např. i českou televizí.

Saaaakra to jsou věci... No a to si Marka Zuckerberga vyhlídli už na vysoké a podmázli ho mezi zkouškou s programování a obědem v menze aby jim facebook "ušil na míru" nebo je jen nastrčená figurka (dobře zaplacená), případně není třeba "jeden z nich"? Agent? Superagent?
No a jak to bylo s majiteli nejproradnějšího amerického superšpióna Google - Larry Pagem a Sergey Brinem?

Ne opravdu povídej, jsem člověk co se rád dozvídá nové věci a ty jich máš jistě z první ruky dostatek. Servery jako "konspirační teorie (tečka) org, cz, sk + všechny další možné domény. Konspirátor (tečka) kkt apod. tě vůbec nezajímají, je tak? :-D;-)

Obávám se, že pokud se domníváte, že CIA nestojí o kontrolu nad FB či Googlem, tak pak konspirátor jste vy. Předpokládám tedy alespoň, že si musíte myslet, že mají v rukách něco ještě mocnějšího.

Tyto služby mohly (a nemusely) být zajímavé díky původním tvůrcům, ale již dávno jim neříkají pane a za své dominantní postavení vděčí značným finančním injekcím i jiné podpoře z těch správných kruhů. Stačí se mrknout na investory (příchozí od Bushe, od ruské opozice apod.) a je jasné která ve FB bije. Tedy někomu.

Ale klidně si dál žijte tu svou představu o světě, který je spravedlivý a férový a konspirace v něm neexistují. Také bych chtěl takový mít, alespoň v hlavě.

Užitný a průmyslový vzor ještě nějak zvládneš podat sám, na podání patentu už je třeba právní zástupce, to s největší pravděpodobností sám neuděláš. Národní přihláška se pohybuje okolo 10 tisíc Kč + náklady na právníka + udržovací poplatky v řádu tisíců Kč každý rok. Reálné náklady na mezinárodní patent vyjdou ve finále, když jsme to řešili ve firmě, cca. na 10 - 20 tisíc dolarů, v závislosti na náročnosti patentu (počtu nároků atd.) a počtu zemí, kde chceš chránit svoje řešení. První krok tedy je rozmyslet se, zda to za to vůbec stojí a jestli se vám možné zbrždění konkurence (než se jí podaří to nějak obejít) finančně vrátí.

Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že udělat kvalitní patent, který bude skutečně chránit, je skoro nemožné. Patenty dnes neslouží ani tak k ochraně duševního vlastnictví, jako spíše k zastrašování konkurence soudními tahanicemi. Zatím každý patent se nám podařilo obejít tak, aby byl u našeho řešení nevymahatelný a někdy jde fakt o slovíčkaření - v patentu uvedeš v prvním nároku, že zařízení komunikuje v ISM pásmu 2400-2450 Mhz. My uděláme zařízení, které komunikuje na 2451Mhz a jsme hned z obliga a vesele si můžeme vyrábět a prodávat. A co víc, pokud to dotáhnu do extrému (a to si prosím nedělám srandu, slyšel jsem to na jednom školení), po expiraci tvého patentu si můžeme to samé patentovat znova, o něco to rozšířit (dáme rozsah frekvencí 2400Mhz - 2500Mhz a popř. tam ještě něco dodáme) a formálně vzato pak můžeme žalovat my tebe za porušení patentu, pokud bys svoje řešení také vyráběl a prodával :-). Nevím jestli jde tohle udělat v Čechách, v USA ale naprosto bez problému.

No mě jde spíše o to abych ve chvíli když něco vytvořím ztrávím hodiny a hodiny programování a projekt poběří třeba pu lroku velmi uspěšně a najde se někdo komu se tohle zalíbí.. a vytvoří kopii a nechá si jí patentovat... muže se stát že příjde i přes to že začal později než já a dostal bych například soudní zákaz v tomhle dále pokračovat i přes to že nápad je můj i jeho realizace ? tak i přes to protože si to nechal o pul roku patentovat ?