dědictví - dodatečně vyšel najevo neprojednaný majetek
Dobrý den,
před více jak 30 lety zemřel maminčin švagr a dědické řízení nebylo provedeno pro nemajetnost. Nyní ale bylo dodatečně zjištěno, že byl vlastníkem orné půdy. Je tedy dodatečné dědické řízení. Dědicem jsou 2 synové a manželka (sestra maminky). Sestra je ale také více jak 10 let po smrti a maminka je v řízení jejím právním nástupcem. Dědictví přijala a chtěla bych se zeptat, zda nyní bude pozemek na KÚ zapsán nejprve na sestru maminky (manželku zesnulého) nebo bude ihned přepisován na maminku.
Předem děkuji za odpověď
Šebelík
Obecně vzato zemřelý nemůže nabývat žádných práv. Takže zápis v KÚ musí být proveden na "živou" osobu.
To jsme si také mysleli, ale na KÚ je nyní jako majitel zemřelá sestra maminky.
Nepochybně je tam uvedena z důvodu nevypořádání dědického řízení. Jinými slovy, někdo tam zapsán být musí.
Při dědickém řízení byla v rozhodnutí uvedena moje maminka (její sestra) jako právní nástupce zemřelé a i poplatky za
notářské služby s tímto spojené přišly na moji maminku. Bude tedy probíhat nové dědické řízení po zemřelé sestře maminky?
Nejedná se o znovuotevření, ale o dodatečné dědické řízení. Rozdíl je v tom, že u dodatečného řízení se projednává pouze nově zjištěný majetek/dluhy. Soud nalezl zákonného dědice a pověřil notáře řízením. Pokud je vaše matka jediným zákonným dědicem, notář ji vyzve k projednání, t.j. vyslovením souhlasu s přijetím dědictví, zaplatí poplatky a řízení je u konce.
Deděcem ale byla maminčina sestra, která je ale dnes mrtvá. Maminka již u notářky byla, vyslovila souhlas a poplatky jsou uhrazené, na KU je ale nyní uvedena její sestra. Bude tedy ještě jedno projednání, tentokrát přímo za maminku a nové poplatky?
přesně tak.
A maminčina sestra(resp. Vase teta) neměla děti, bo příbuzné? Jestli ano budou zahrnuti taky do dědictví po zesnulé. počítáte s tím? Aby jste neběhali po něčem a neplatitli něco za někoho a pak se nedivili.
Pokud řízení proběhlo a poplatky byly uhrazeny, notář zašle výsledek řízení na soud. Ten jej zaregistruje a zašle dědici (vaší matce), rozhodnutí. Teprve až na základě tohoto soudního rozhodnutí může být proveden zápis na KÚ. Trpělivost.
...
...zašle rozhodnutí dědicům, jestli už ty dva bratrové nežijí tak to pošle i jejím xkolika dětem...
..pokud nebyla sepsaná závěť. Notáři a soudu je jedno kdo platí tyhle poplatky, ty pokud není sepsaná záveť maj za úkol najít oprávněné dědice a těch může ještě být požehnaně.
Vypořádáním dědictví je pověřen jeden notář, pokud by bylo dědiců více, během řízení by se o sobě nepochybně dozvěděli. Od počtu dědiců/úkonů se odvíjí výše poplatků. Pokud byly vyúčtovány, je řízení u konce. Počkejte na usnesení soudu, případně se zeptejte notáře, kdy poslal vypořádání na soud a jak dlouho, dle jeho zkušenosti, to soudu trvá.
Pozadat soud o znovuotevreni dedickeho rizeni a urcit v nem po dohode dedice
-nechal bych to na advokatovi at to sepise a pri ty prilezitosti by nebylo od veci pohledat, jestli jeste nekde neco neni zapomenuto-movitost, nemovitost.
logicky nekoho ziveho, kteryzto pak prevezme i dalsi prava a povinnosti k one orne pude.
Nam se to stalo s privesnym vozikem za auto(i kdyz zapomenut v prachu casu,dlouho po polocasu rozpadu) ale v podstate je to stejny princip.