Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem tak už jsou tu traktoristi...

Zdravim, chtěl bych znát Váš názor na jednu situaci v silničním provozu.

Dnes jsem se co by svědek dopravní nehody:
Jednalo se o to že jak už to v tomhle času bývá, všude je frmol traktorů a podobné techniky.

v zatáčce se po blátě smeklo vozidlo a skončilo v příkopě,podotýkám že to odneslo pár těch plastových patníků(tedy obecně prospěšné zařízení-resp. dopravní značení) zastavil jsem snažil jsem se poskytnout takovou nějakou předpomoc, když jsem se dozvěděl že už je vše vpořádku IZS jede pak jsem čekal do jejich příjezdu a pokračoval dále.

to jen pro vysvětlenou,zajímal by mě Váš názor na to že i když vozovka byla označená,tou jejich JZD značkou"pozor bláto" zda by ji měl řidič respektovat nebo se řídit známým:"přizpůsobením jízdy stavu a povahy vozovky?"

Jde mi o to že ta značka tam není schválená a zároveň se mi v tom koliduje ta poučka o stavu a povaze vozovky, nevím o tom že by v dobách žní apod. měly být v zákoně vyjímky.

Kdo je vlastně viníkem, jestli nějaký je, téhle nehody?

díky za odezvy

Souhlasím s Redsnakem. Záleží z jakého pohledu na to koukáš, pokud podle zákona, tak je jasně dané:

Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen

a) chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, aby nepoškozoval životní prostředí ani neohrožoval život zvířat, své chování je povinen přizpůsobit zejména stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace,1) povětrnostním podmínkám, situaci v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu,

To že tam dal někdo značku "pozor bláto", tak to vidím jako dobrou vůli, někdo prostě chtěl řidiče na to upozornit, zda tuto značku respektuje či nikoliv je jen jeho věc, oficiálně schválená značka to není.

Další věc je, že ten kdo znečistí komunikaci by ji měl vyčistit, ale....

(1) Při znečištění dálnice, silnice nebo místní komunikace, které způsobí nebo může způsobit závady ve sjízdnosti nebo schůdnosti, musí ten, kdo znečištění způsobil, je bez průtahů odstranit a uvést tuto pozemní komunikaci do původního stavu; nestane-li se tak, je povinen uhradit vlastníkovi této pozemní komunikace náklady spojené s odstraněním znečištění a s uvedením pozemní komunikace do původního stavu. Tím nejsou dotčeny zvláštní předpisy upravující nakládání s nebezpečnými věcmi.14)

(3) Pokud závadu ve sjízdnosti nebo schůdnosti pozemní komunikace nelze neprodleně odstranit, je ten, komu povinnost k odstranění znečištění, popřípadě k úhradě nákladů na odstranění poškození náleží, povinen místo alespoň provizorním způsobem neprodleně označit a závadu oznámit vlastníkovi pozemní komunikace.