Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Autorský zákon

Dobrý den,

moc prosím, jestli byste mi nemohli poradit v následující věci.

Pokud vezmu text nějakého známého autora (básen, text písně apod.) a udělám na tento text vlastní hudbu, kterou ovšem nikde veřejně (a už vůbec ne komerčně) neprovozuji, je již vytvoření takové písně samo o sobě porušením autorského zákona?? Pokud ne, v jakém okamžiku bych tímto počínáním autorský zákon porušil? Pokud bych se chtěl pochlubit a takto vzniklou píseň bych umístil na Soundcloud a nechal k poslechu pro své přátele, je tato forma zveřejnění již porušením autorského zákona? Nebo porušuji autorský zákon až ve chvíli, kdy bych ji zcela volně zveřejnil, nebo dokonce až ve chvíli, kdy bych takto vzniklou píseň využil komerčně??

Předem moc děkuji za objasnění situace.

Patrik

Nebudu s tím raději dělat nic. Byly to nějaké texty od V. Hraběte a jedna věc z Knížky Karla Kryla. Tak to bych si asi pak za klobouk nedal, jak by se mnou naložili:))) Zavřu to do šuplíku a konec:)

Původně jsem to chtěl dát na ten SoundCloud, tak to naštěstí už vím, že je pitomost. Takže díky...

Myslíš, že kdybych to tam dal, tak jejich cenzura na tom něco pozná? Je to moje čistě autorská hudba, myslíš, že text by se jim zdál být nějakej "moc hezkej", tak by nějak zjistili, že to napsal nějaký ještě větší umělec, než jsem já :)):)) ?
S umělcem vtipkuju, ale tu otázku myslím vážně. Domnívám se, že by to sotva poznali, přestože ty texty byly publikované a jsou relativně známé... V tý písničce to je "jen" text nazpívaný k hudbě.

Já to ale samozřejmě stejně dělat nebudu...