Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém při refinancování hypoték vzhlem k novele občanského zákona ?

Dobrý den.
Cca pře dvěma dny jsem si přečetl info na serveru tuším E 15 nebo finančních novin že by mohl být problém při refinancování hypoték.
Jde o to, jak jsem pochopil, že v novém občanském zákoně je nějaký pojem o zcizení a z toho nějak vyplývá, že by s refinanncováním musela souhlasit i banka od které odcházíte ( což asi neudělá,že ..)..
Může mi to někdo nějak přiblížit ? A platí to i u hypoték dříve uzavřených, nebo jen u nových co se teprve budou uzavírat ?
Děkuji.
V

Zřejmě jde o zákaz zcizení. Jde o to, že banka vyžaduje vůči půjčeným penězům zástavní právo a vyhradí si, že zástava nelze převést na jiný subjekt. Prakticky tedy není možné benovitost refinancovat.
Ten mechanizmus lze použít až v letošním roce (v minulém zákoně tato možnost nebyla), na původní smlouvy se to nevztahuje a nutně nemusí být aplikován ani u nových smluv. Záleží na smlouvě.