Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno License, copyright, autorské právo

Zdravím, chci se zeptat. Když vytvoříte předmět, ať už se jedná o obraz, tričko či hrnek s potiskem nebo cokoli na tento způsob, kde jsou vyobrazeny slavné osobnosti v roli z filmu, ale nejsou to fotky, jsou to ručně nebo na počítači kreslené obrázky, sketche, karikatury, fanarty .... A chcete daný výtvor prodat.
Vztahují se na ně práva jako license, copyright, autorské právo? Nebo se dají prodat bez postihu.

To vím, jde mi o to jestli to platí (jestli se to bere jako autorovo dílo), když to je "nakreslené" třetí osobou.
Například nakreslím na papír logo MCdonaldu a napíšu k tomu MCdonald, obrázek pak prodám. Je to autorsky chráněné = nesmím to udělat? Vím je to banální příklad, jen pro představu.

Autor je ten, kdo dílo vytvořil. Jaký použil vzor není důležité. Nicméně zrovna v případě loga McDonaldu je jiný problém. A to že jde o registrovanou ochrannou známku. Vlastník může namítnout, že její použití není v souladu s firemní politikou, nebo že použití zatěžuje licenčnim poplatkem.
Ale pokud nebude logo použito nevhodně, myslím že si tím nikdo lámat hlavu nebude.

No ne že se to nesmí,ale musíš mít povolení od autorů nebo majitelů autorských práv původních předloh,které chceš "vylepšit",tj.podle nich zmrvit.Nebo se na to vykašlat a čekat,jestli jednou přijde od nějakého zahraničního právníka faktura nebo pozvánka k jejich soudu.To máš stejné,jako když stáhneš třeba nějakou fotku z webu a použiješ nebo šíříš ji bez souhlasu autora.Třeba na 90% se to ten autor nikdy nedozví,ale jestli zbývajících 10% stojí za to riziko,to musíš rozhodnout sám.Nebo se zeptej nějakých soukromníků,co tisknou trika nebo hrnečky,jak to mají ošetřené oni.Třeba to stojí jen pár euro za rok.

Tak si u někoho ty obrázky objednej, ať ti je někdo nakreslí. Zajdi na uměleckou školu v okolí a zkus se domluvit jestli tam nemají někoho talentovaného, kdy by ti vytvořil co potřebuješ a souhlasil s tím, že budeš používat ty kresby na trika apod.

To jsou moje kresby, a protiřečíš si.

Například nakreslím na papír logo MCdonaldu a napíšu k tomu MCdonald, obrázek pak prodám.
---
v případě loga McDonaldu je jiný problém. A to že jde o registrovanou ochrannou známku. Vlastník může namítnout, že její použití není v souladu s firemní politikou, nebo že použití zatěžuje licenčnim poplatkem.
---
Tak si u někoho ty obrázky objednej, ať ti je někdo nakreslí. Zajdi na uměleckou školu v okolí a zkus se domluvit jestli tam nemají někoho talentovaného, kdy by ti vytvořil co potřebuješ a souhlasil s tím, že budeš používat ty kresby na trika apod.

Jaký je rozdíl jestli je nakreslím já nebo někdo na umělecký škole?

To je jedno, odpověď už mám.

musíš mít povolení od autorů nebo majitelů autorských práv původních předloh,které chceš "vylepšit"

Netušil jsem, že ten malíř si ty :-) Pokud to kreslíš ty, pak jsi autorem a můžeš si kresby používat jak uznáš za vhodné. Riskuješ pouze v případě že kresba bude znevažující, nebo urážející. Pak ale nejde o problém s právem autorským, nýbrž s právem na ochranu osobnosti. I pokud použiješ předlohu, leda bys byl schopen vytvořit věrnou napodobeninu, jsi autorem a tedy i nositelem práv ty. Proto nepotřebuješ žádné svolení majitelů původních práv.

Neprotiřečím si. V případě registrovaných log jde o to, jak se k tomu postaví vlastník jak jsem uváděl v předchozím textu. Do problémů se můžeš dostat nevhodným použitím národních nebo třeba náboženských symbolů.Ovšem nešlo by o problémy s právem autorským :-)