Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Danění příjmů z patentovaného výrobku

Dobrý den,
jsem v právu absolutní laik, proto se s dotazem obracím sem :-) Partner je majitelem v Čechách již schváleného patentu na termosolární úl. Nevyrábí ho, ani nemá živnostenský list. Má pouze sepsané smlouvy s výrobci (truhláři) kteří jsou OSVČ. Těm poskytl nákresy a povolil výrobu. Oni mu (dle smlouvy) z každého prodaného úlu odvádí určitou finanční částku. Je partner povinen takto získané peníze nějak danit? Partner není OSVČ, je to klasický zaměstnanec (učitel) a patent si udělal jen tak ve volném čase (já vím, zní to divně, ale je to fakt :-) ). Smlouvy s výrobci nejsou nijak oficiálně notářsky ověřeny, ale mají všechny náležitosti (datum, podpisy, podmínky atd.).
Předem děkuji za všechny reakce :-)

Tak především ten dotaz patří do ekonomické sekce. Tam by už nejspíše dávno někdo napsal, že v tomto případě jde o příjmy z poskytnutí práva (§ 3 odst. 1 písm. b) ŽZ). Osvobozeny od daně jsou pouze v případě, že jde o patenty patřící nadaci.

Jedná se o příjmy podle §7 - Příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti (2a) a samozřejmě se daní.