Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Promlčení

Dobrý den potřeboval bych poradit s "úkolem" do školy,
1)Dne 9. ledna 2003 uzavřela ABC s. r. o. jako prodávající a auditor Jan Novák jako kupující smlouvu kupní, na jejímž základě dodal prodávající kupujícímu zboží. Kupní cena byla splatná 24. ledna 2003. Kupující kupní cenu nezaplatil, a následně uznal svůj dluh ve středu 9. dubna 2008 a pak opakovaně v pátek 6. ledna 2012. Které datum je posledním dnem promlčecí doby? ŘEŠENÍ:Je desetiletá lhůta ale od kdy se počítá?...(od posledního uznání dluhu takže to bude 6.1.2022??

2)Smlouva(20.2.2014)Poskytnutí penez(22.2.2014)Splatnost peněz do(15.3.2014)Od kdy běží promlčecí lhůta???Promlčecí lhůta beží od(16.3.2014)3 roky do 16.3.2017(Pak zaleží jakej to je den(pokud Sbota například,((NE(nebo svátek to případně posouvá))případně do pondělí 18.3.2017 ANO/NE?

Děkuji moc za odpověď.Moc mi tím pomůžete jsem v tom trochu ztracený.

Záleží, jestli Jan Novák uzavřel smlouvu jako soukromá osoba, t.j. dle občanského zákoníku, nebo jako podnikatel. Podle občanského zákoníku byla promlčecí doba 3 roky, v případě písemného uznání dluhu se prodlužuje lhůta promlčení o 10 od uznání dluhu. Pokud bylo v uznání uvedeno datum splacení, beží od této lhůty. Tedy poprvé uznal už promlčený dluh a pokud v uznání neuvedl datum splacení, bude dluh promlčen 7.1.2022

Pokud nákup provedl jako podnikatel, byla lhůta pro promlčení 4 roky. Uznáním dluhu se lhůta prodlužuje o 4 roky. Maximálně však celkem 10 let. Takže dluh byl promlčen 25.1.2013.

2. V zákoně je napsáno že lhůta pro promlčení je 3 roky. Zákon neřeší jestli je rok přestupný, nebo vychází na den volna. Dluh je promlčen 16.3.2017 (pokud nebyl dluh zapsán do veřejného registru, nerozhodl o něm soud, nebo jej dlužník neuznal).