Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přestupková komise

Zdravím, jeli jsme s otcem z nákupu, já, kamarád a jeho přítelkyně a on překročil rychlost v obci o 40 km/h. Policisté nás chytli a podali mu předvolání ke správnímu řízení. Po nás chtěli telefonní čísla s tím, že budeme uvedeni jako svědci přestupku. Myslíte, že nás také předvolají k tomu řízení? A jak to tam popřípadě probíhá?

Jít tam musíš,ale pokud řídil otec,můžeš odmítnout vypovídat proti němu,ale asi tím rozčílíš tu komisi.Nebo prostě vypovídej jako svědek-byl jsem tam,ale na tachometr jsem neviděl,čili nic nevím,jen co jsem pak slyšel.Jestli mu seberou papíry a na oplátku přidají nějaké body,což mu taky celkem přeji,tak si dá alespoň příště pozor.Když nebudou toto tvrdě trestat,tak si to za chvilku dovolí každý,už takhle je pirátů dost.

Nechápu to, policisté mu naměřili určitou rychlost, která je snad onou policií jasně prokazatelná. Nejde mi do hlavy proč by mě tam měli predvolavat kvůli překročení rychlosti vozidla, ve kterém jsem figuroval pouze jako spolujezdec. Tak nějak jsem doufal, že mě tam prostě jít vůbec nebudu muset. Každopádně díky za odpovědi.

No nevim ale překročení o víc jak 30km/h, ještě v obci, jestli si dobře pamatuju z vojny byl už to trestný čin.Už se to bere v podstatě jako zbraň a ne auto a když už s tim jedeš tak rychle nepovolenou rychlostí tak už s tim vědomím.

Bude to třeba změněné ne-li obdobné teď a proto ta komise, proto vy jako svědkové.Je možné a to nestrašim, že pokud se otec bude všelijak vykrucovat může tam být i nějaká podmínka a pokud někdo ze spolujezdců vlastnil ŘP(tudíž znal silniční zákon), mohli by ho popotahovat za to že se nepokusil něco udělat.

...ale to je krajní případ.

mohli by ho popotahovat za to že se nepokusil něco udělat.

Kecáš nesmysly. Za řízení vozidla je odpovědný řidič, a nikdo jiný. I kdyby měl spolujezdec řidičáky čtyři, tak není za vozidlo odpovědný. Mohl třeba spát, telefonovat, být úplně pod obraz, leštit si kládu a provozovat dalších asi milion věcí.

Nenese. Není povinen sledovat jízdu a provoz okolo. Vycházejme ze zásady, že fyzickým osobám je povoleno vše, co není zákonem zakázáno a nikdo nesmí býti nucen k ničemu, co zákon neukládá. Může spolujezdec v autě za jízdy chrápat? Může. Může telefonovat? Může. Může si číst, luštit křížovky, jíst? Může. Může nasávat jak carský důstojník? Může.
Kdepak, tohle opravdu ne a na tomhle se žádný úřad vozit nebude.
Existuje obecná odpovědnost, že když vidíš nějaké nezákonné jednání a máš možnost tomu zabránit, tak v rámci možností tak máš učinit. Ale tohle je tak gumová formulace, že to je právně nepostižitelné.

S tímhle případem to nemá nic společného, nicméně obecně vzato je spolujezdec odpovědný za škody na své vlastní osobě. Rozhodovací praxe soudů (a pojišťoven) vychází z předpokladu, že spolujezdec se nemůže vymlouvat že nemohl situaci ovlivnit.

Za spáchání dopravního přestupku "Vysoké překročení rychlosti - v obci o 40 km a více nebo mimo obec o 50 km a více" je řidičům přičítáno 5 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o "závažnější" přestupek. Tento přestupek nelze řešit v blokovém řízení udělením blokové pokuty, ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 5.000 – 10.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. - 1 rok.