Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem svědectví u soudu

Zdravim, je možné (mimo neschopenky) odmítnout v daný čas nařízené svědectví u soudu?

Třeba z psychyckých důvodů?Že nechci vidět toho a toho člověka(ne obžalovaného ale svědka) protože bych dostal třeba "padousnici"?

Dá se požádat soud o nějaký předčasný výslech nebo pozdní mimo nařízené jednání?

Díky za info.

Slyšel jsem o případu, že lékař, byl zrovna nemocný, byl kamsi dost daleko od domova předvolán jako svědek, tak tam dojel, prohlásil, že obžalovaný, jeho pacient, ho nezbavil profesionální mlčenlivosti a jel zase zpátky.
Stalo se to v okruhu mých blízkých známých, tak to asi bude pravda. IMHO kdyby se z toho mohl nějak vykroutit, asi by to udělal.