Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem §53 a živnostenský list

Zdravím,
měl bych dotaz na §53 zákoníku práce. V práci se mi nevede špatně, ale nejspíš budu mít možnost jít pracovat sám na sebe a problém je v časovém presu. Potřeboval bych odejít ze dne na den (dalším důvodem jsou prémie, které mi dělají více jak 1/3 výplaty a 2 měsíce s holým základem bych moc nevyšel) a jako možnost mě napadlo, nechat se vyhodit na §53 a poté si založit živnostenský list. Je toto z hlediska zákona možné, nebo je tu ještě jiná možnost? Díky

Vždycky je možnost se dohodnout. Tuto možnost vřele doporučuji.
Překážkou získání živnostenské oprávnění by bylo pravomocné odsouzení za trestný čin související s obsahem živnosti, nebo nesouvisející nepodmíněný trest delší než 12 měsíců. Porušení povinnosti zvlášť hrubým způsobem (§ 52, § 55), na překážku nejsou.

Dobrá, díky. Dohodou by to bylo určitě nejlepší, ale na pozici kde jsem, se těžko shánějí lidi. Navíc mi za měsíc končí doba, kdy bych firmě nemusel platit za průkazy co mi zařídila a potom bych rád co nejdřív rozvázat pracovní poměr, takže raději chci počítat s tím nejhorším.

Bacha ale na jednu věc. Když se necháte vyhodit (nejspíš za neomluvené absence), tak firma může vymáhat škodu vzniklou tím, že jste nepracoval. Třeba díky tomu nezvládnou nějakou zakázku, budou muset platit penále a podobně. V případě neomluvených absencí tohle může jít za vámi.