Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem dělení majetku

zdravim,

jak se dělí nadále veškerý majetek-dědictví v situaci kdy matka upíše na katastru nemovitostí polovinu svého domu po zemřelém dědovi jedné ze dvou dcer?

Po přepisu: Jestli chápu správně,babičce zbývá polovina(i jako vlastníku nemovitosti dle LV) - druhou vlastní jedna dcera a ta po zemření jejich matky, zdědí ještě třetinu po ní a zbývalou třetinu druhá dcera? takže první dcera je většinovým vlastníkem domu?

jedná se klasické dedické řízení bez závěti po dědovi.

nebo se mýlím? dík za info.

Mám trochu chaos kdo je kdo. Jestli je babička matka a má 2 dcery, pak svou polovinu převedla na jednu dceru a ze zbývající poloviny domu dostane každá (matka i obě dcery) 1/3.
Tedy jedné dceři bude patřit 4/6 nemovitosti, matce a druhé dceři 1/6 každé.

Děda: úmrtí(nebyla závěť)

Babička: manželka

Moje matka:jedna dcera babičky.
Teta:setra mojí matky a dcera babičky.

Po dědickém řízení: Babička vlastník domu dle KN.

1)Matka a teta v KN nefigurují - jsou dědici nějakého podílu toho domu který vlastní babička?
2)jestli se nemýlím, babička ač v KN jako majitel je vlastníkem pouze 1/2 a matka s tetou mají nárok každá na 1/3?

Zajímalo by mě jak to je když:

Babička+matka zajdou na KN a babička matce nechá napsat polovinu celého domu.
a)Je tedy matka 3/4 vlastníkem?
b)babička s tetou se pak dělí zbylou 1/3 a po úmrtí babičky teta zdědí teta pouze 1/6 a další zbylou navíc matka?

doufám že je to srozumitelné sám jsem z toho jelen,dík za info.

Ne, naopak jsi to zkomplikoval :-) Dědické řízení po dědovi je u konce, nebo probíhá ? Pokud probíhá, nelze žádné převody provést. V prvním příspěvku jsi psal o převodu v čase minulém...
Pokud probíhá, bude majetek rozdělen takto: babička se stane 4/6 vlastníkem, obě dcery postanou po 1/6 domu.

V KN nemovitosti jsou zapsáni všichni vlastníci. Pokud je dům zapsán na babičku, je výhradním vlastníkem. Převod nemovitosti se na KN zapisuje na základě nabývací smlouvy-kupní nebo darovací. Ze zákona musí být písemná. Zajít na KN opravdu nestačí :-)

V případě úmrtí babičky (pokud by nebyla nemovitost převedena na jiný subjekt), bude dům rozdělen mezi obě dcery rovným dílem.