Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výživné od matky

Dobrý den. Mám dotaz ohledně výživného. Mě a sestru opustila matka už jak jsme byly děti ( sestra 1 rok, ja 2), tim pádem u soudu se ptali mého taťky, jestli chce po matce nějaké výživné, ale taťka odmítl. Takže do této doby, kdy uz mam 18 let, matka neposílá žádné výživné, ale už od 15 jsme v kontaktu a domluvili jsme se na tom, že mi každý měsíc bude posílat směšných 500 Kč, bohužel to nedodržuje ani po několika upozorněních, ze ji dam k soudu, aby platila výživné. A můj dotaz je takový - Mám právo podat návrh k soudu ohledně výživného ( každý měsíc+zpětné rok) jen na mě, když jsem plnoletý, furt studuji a žiju s otcem a macechou? A jak/kde podat návrh k soudu, když moje matka žije v Praze a já až v Bohumíně.. ( okres Karviná) . Rozhodně nechci jet až do Prahy. Bojím se prohry a toho, ze budu muset platit soud. Děkuji Vám předem za odpověď a snad mi nějak pomůžete.

Dale - Domluva byla jen mezi nama, jakoze jsem ji dal návrh, ze mi bude posílat jen tech 500 a po 4 upozorněních to neplní, tak ji chci dat k soudu a podat navrh na výživné .. Navrh neobsahuje důvod ( neplnila to co mela), akorát jsem ji chtěl ušetřit od soudu, aby nemela nejake problémy, ale bohuzel na to kašle, tak chci podat tento návrh.

Co když ale matka dohodu popře? Není na papíře, bude to jen tvrzení proti tvrzení.
Můžete požádat o stanovení výživného soud, ale s tím "zpětně" to bude těžko vymahatelné. Neexistuje dohoda, natož pravomocný rozsudek v této věci, takže není moc "co" vymáhat.
Nevím, jak je to nyní, ale v době (2007) kdy jsem řešil výživné na dceru, byly tyto soudy osvobozené od poplatků.
Matka problémy mít nebude, jen bude muset jet k soudu a před tím si nechat v práci potvrdit formulář s příjmy, který obdrží s předvoláním k soudu.

Dále - Ale ja u soudu nebudu říkat, ze jsme byli dohodnuti na nejake částce. To je jen mezi nama. A k tomu vymáhání - Psal jsem, ze nas taťka dostal do pece a mame podklady, ze taťka snad zadne výživné nechce po me matce, to snad i oni maji v archivu nekde. Ted žádám ja sam ze sebe ..to by snad mělo jit ne ?

Přijde jí předvolání, u toho bude formulář na příjmy. Ten odevzdá v práci, oni jí to vyplní a vrátí a s tím přijde k soudu. Chodí to docela s předstihem, cca měsíc před jednáním. Když papír nepřinese, tak se má za to, že její příjmy jsou patnáctinásobek životního minima.
K soudu chodit nemusíte, je možné se nechat někým zastoupit. Plná moc, ověřený podpis na ní a je to. Jen to asi nikdo neudělá zadarmo...

Podá se to na podatelně soudu, ideálně sepsané ve dvou kopiích (jednu si necháte potvrdit). Tak jsem na to koukal a místně příslušným soudem je obecný soud v bydlišti žalovaného, tedy Praha... To jsem vás mystifikoval, omlouvám se.
Zde je vzor a další k tomu:
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/ke-stazeni/ro dinne-pravo-vzory/zaloba-o-stanoveni-vyzivneho-pro -zletileho-potomka-vzor-ke-stazeni-zdarma