Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem dratkovani podlahy-uklizecka

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat. Moje matka pracuje jako uklízečka na škole a musí chodit dratkovat podlahy. Ale je to se strojem, který ani neunese a možná ani néma revizi. Takže to dopadá tak, ze ji musí chodit pomáhat rodina. Ve smlouvě ani nemá popis činnosti, kterou by měla vykonávat. Tak se chci zeptat, jestli se může nějak bránit, protože o ni máme i strach. Ale všechny ženské se boji něco říct, aby nepřišli o práci.

Děkuji za odpovědi

Povinnými náležitostmi pracovní smlouvy jsou druh
práce, místo výkonu práce a datum nástupu do zaměstnání.
Pracovní smlouva může obsahovat další ujednání (cokoliv,
co si spolu obě strany sjednají).

Náplň práce určuje zaměstnavatel, který ji má právo v případě potřeby měnit.
Většinou se nesjednává v pracovní smlouvě, protože by pak zaměstnavatel nemohl
náplň práce operativně měnit (ke změně by potřeboval souhlas zaměstnance).
Nemá-li matka písemnou náplň práce, měla by si ji vyžádat (písemně a převzetí
žádosti si nechat potvrdit na kopii).

Zaměstnanec musí práci vykonávat osobně. Nepomáhá-li rodina
se souhlasem zaměstnavatele, může mít Vaše matka problémy.
Pokud by zaměstnavatel zrušil pracovní poměr, neměla by nárok na odstupné.
Při registraci na ÚP by matka neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti
po dobu následujících 6 měsíců.
_____

Ve škole někdo odpovídá za bezpečnost, ten by měl vědět, jestli
a ze kdy má přístroj revizi.
Provádí zaměstnavatel pravidelná školení k bezpečnosti práce?

Dá se obrátit na zřizovatele školy, který by se měl
zabývat i závažnými anonymními podněty (bez záruky).

Je možné se anonymně obrátit s podnětem ke kontrole
obrátit na inspektorát práce

Dalo by se obrátit i na odborovou organizaci, ale bylo by
vhodné počítat i s možností prozrazení totožnosti stěžovatele
(někde odbory "pracují spíše pro zaměstnavatele").
_____

V tomto dokumentu (formát DOC, 497 kB) najdete na straně 35 zařazení práce
uklízeče do platové třídy podle obtížnosti (zařazuje se vždy podle
nejobtížnější práce, kterou zaměstnavatel po zaměstnanci vyžaduje).

Práce uklízeče může být zařazena do 1. až 3. platové třídy,
podle popisu odhaduji zařazení Vaší matky do 2. platové třídy.