Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotaz ohledně majetkového vypořádání před rozvodem.

Dobrý den,
manžel ode mě odešel, neznámo kam, před 15 léty. Teď mi došel dopis od jeho právníka s požadavkem na vypořádání majetku a rozvod. Vlastníme garáž a byt a po celou dobu se finančně nepodílel na nákladech s tím spojených. Prosím, jak se stanovuje v takovémto případě cena bytu? Vychází se z hodnoty v době jeho odchodu, nebo současné? Je mi 69 let, jsem vážně nemocná, potřebnou fin. hotovost pro úhradu poloviny majetku nemám. Je možné stanovit pro úhradu nemovitostí splátkový kalendář a nebo se musí prodat? Moc děkuji za odpověď. Jana.

Podle mne se bude vycházet ze současné ceny.

Vždycky je nejlepší dohoda mezi manžely. Pokud byste se dohodnout
nedokázali, rozhodne o rozdělení SJM na návrh jednoho z vás soud.

Splátkový kalendář – viz výše: nedohodnete-li se s manželem nebo pokud
ani jeden nebude mít na vyplacení druhého, může soud nařídit prodej.

Další možnost by bylo spoluvlastnictví.

Děkuji za odpověď. K soudnímu dělení majetků zřejmě dojde. Nerada by skončila po vyčerpaní získaných financí za polovinu bytu pod mostem. Když manžel odešel všechno co mělo nějakou cenu si vzal, včetně auta. Při jeho prvním rozvodu dělil i funkční celky. Je možné použít u soudu i stvrzenky SIPO a kdo platí soudní výlohy?
Děkuji.