Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Dluh

Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně nájmu a nájemní smlouvy.
Bydlím v Rodinném domě, který je pro dvě rodiny já jsem bydlel se synem nahoře tedy v patře.
Druhý nájemníci bydleli v přízemí.
Elektřinu jsem měl napsanou na sebe a nájemníci v přízemí mě platili 1000Kč za elektřinu.
V květnu 2015 se odstěhovali, a když přišlo vyúčtování na částku 10 300Kč mělo se to dělit na polovinu.

Jenom že když se odstěhovali poslal jsem jí kopii faktury z E.onu a splátkoví kalendář a do dneška nemám ani podepsaný ten splátkoví kalendář ani peníze.

Jako doklad, že dlužili mám jen co majitelce podepsali Protokol ve kterém je napsané
Nájemce …………. uhradí ½ jednu polovinu z nedoplatku za elektřinu nebo se paní …………… ½ jedna polovina z přeplatku vrátí.

To je napsané v předávacím protokolu.

Když jsem jim volal tak řekli, že nic platit nebudou, že nemám žádný doklad že dlužijů.

Jinak žádný doklad nemám.

Můžete mě, prosím poradit co mám v také situaci dělat.
Jak se mohu bránit.

Moc Vám děkuji za Vaši odpověď.

jestli máte podepsaný nebo je to součástí nějaké smlouvy to dělení doplatků a nedoplatků tak to už doklad je.

1)Pokud máte dost finanční hotovosti doplaťte celý nedoplatek, protože jinak vám hrozí penále a přerušení dodávek el. proudu a další následné výdaje za elektroměr.Eon nebude zajímat nějaký předávací protokol ale Vy, protože je to na vás a všechno půjde za Váma.

Vám pak nezbude než se soudit a na základě těch předávacích protokolů a smluv žádat po bývalých nájemnících náhradu veškeré škody.

2)Jestli nejste moc při penězích poslal bych kopii faktury a předávacího protokolu spolu s důraznou žádostí o zaplacení do určitého dne a upozorněním že jinak věc buď oznámíte na policii, nebo požádáte nějakého exekutora či inkasní agenturu o vymožení částky. -Doporučeným dopisem-

pokud by to nevyšlo radši si někde půjčte a doplaťte to nebo požádejte o spl.kalendář ale nenechejte to dojít do fáze, kdy příjdete o dodávky el. proudu

Ten protokol, ale také neni na mě je to na majitelku toho RD.

A v tom to je, že nedoplatek polovinu by měli uhradit což neuhradily.

Co se tíče ohledně toho zaplacení e.onu tak jsem to zaplatil i za ně, akorát ty peníze už od nich nikdy neuvidím.
Nevím jak to mám od nich vimoci.

Děkuji moc.

jo to jste udělal asi nejlíp co jste mohl.

Na koho přišel ten nedoplatek? na vás? nebo majitelku?

Máte určitě potvrzenou nějak platbu mezi sebou a majitelkou RD?Mezi spolunájemníky jak správně předpokládám žadný stvrzenky na platby 1000,- nebyly.

Jednoduše požádejte majitelku domu o čestné prohlášení a vašich platbách a poměrech odebírání e. proudu s přiloženou kopií předávacího protokolu.

Pak zkuste tohle naznačit protistraně že vše máte a žádáte je o doplacení 1/2. když nepovolí máte možnost to dát k soudu nebo nějakému exekutorovi či inkasní agentuře.

záleží na tom jestli se vám to kvůli takhle malé částce a vleklým procesům vyplatí.

Pokud má takto písemně potvrzeno, že mají uhradit polovinu dané částky, je to regulérní závazek, který musí uhradit.
Pokud se vám s tím nechce zaobírat, jednoduše tuto pohledávku odprodejte nějaké inkasní agentuře např. za 60% její hodnoty. Dostanete alespoň něco, a ti, kteří se rozhodli vám ji neuhradit, si užijí její několikanásobné navýšení a následné vymáhání/exekuci. To vše bez toho, že byste to musel řešit konkrétně vy.