Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Česká pošta vyplatila peníze za reklamaci a chce je zpět

Zdravím,

před rokem v srpnu jsem posílal do Číny balíček. Po nějaké době adresát tvrdil, že mu stále nepřišel. Snažil jsem se proto vypátrat, kde balíček je a zjistil, že se nejspíš ztratil někde v Číně. Zašel jsem tedy na poštu s podacím lístkem a zásilku reklamoval. Po nějaké době mi pošta vyplatila peníze za ztracení zásilky.

Nyní po roce mi přišel dopis, že mi poukázali náhradu za domnělou ztrátu uvedené zásilky a zavázal jsem ji vrátit pokud se prokáže, že nedošlo ke ztrátě. Také mi poslali potvrzení o doručení z Číny.

Adresát ale tvrdil, že zásilku neobdržel, nyní už nekomunikuje.

Musím peníze poště vrátit (když už je nemám)? Je mi jasné, že se situací nejspíš nic neudělám, ale proč tedy pošta první vyplatí peníze a potom je chce zpátky?

Děkuji za odpověď.

Pošta peníze vyplatila proto, protože poštovní správa v zahraničí nevyřídila reklamaci ve stanovené lhůtě (3 měsíce). Proto vám poskytla náhradu a když jste jí uplatňoval, tak vám dali podepsat, že pokud se prokáže doručení zásilky, tak jim tu náhradu vrátíte.
Nic neobvyklého, zapeklitého. O tom, že peníze bude potřeba případně vrátit jste měl vědět od začátku.
Takhle - asi vám nevyplatili dvacet tisíc, takže když to z vás nevymůžou, tak se asi hned soudit nebudou. Na druhou stranu, můžou to pak prodat (v nějakém balíku pohledávek) nějaké vymáhací firmě a za pět let přijde platební rozkaz od soudu.
Já bych to vrátil.