Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odcizení osobní věci

Dobrý den,mám dotaz: jaké jsou zákony na odcizení osobní konverzace? Tato věc se týká 5 osob,skupina kamarádů si vzájemně povídali (vyměňovali názory). Nejmenovaná učitelka získala naší soukromou konverzaci (projížděli mi telefon) , nicméně tato konverzace probíhala mimo školu. Dále když učitelka začala problém řešit s tím ze (nejmenovanou o které jsme se bavili) šikanujem...... Učitelka si konverzaci uložila a řešila věc bez ředitele školy. Věc je nyní na Policii ČR a my nevíme jak se bránit. Prosím o radu. Děkuji

Pozor, slečně která je údajně šikanována, nikdo noc neřekl, nebyl s ni v osobním kontaktu, nepsal ji nikdo ani ničím neobtěžoval .... Jde o to ze jsme se pouze mezi sebou ve zprávách bavili o tom ze ji ve třídě nechcem. Proto nikdo z nás nechápe reakci učitelky, která vlastně zavařila sama sobě, neoznámila nic řediteli a ten se to dozvěděl až od nás.... Nehledě na to ze polovina lidí z tohoto konfliktu není plnoleta a ona nás držela ve skole o 2 hodiny déle, vůbec neinformovala rodiče nic proste.

Pokud půjdete vypovídat na policii (moc bych se tomu divil), tak tam jednoduše oznamte, že mobil vám učitelka odebrala bez vašeho souhlasu a vaši soukromou korespondenci si četla rovněž bez vašeho souhlasu, máte tedy podezření na spáchání následujících trestných činů vaší učitelkou:
- trestný čin poškození cizích práv (§ 181 trestního zákoníku)
- porušení tajemství dopravovaných zpráv (§ 182 trestního zákoníku)
- porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí (§ 183 trestního zákoníku)
- neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací (§ 230 trestního zákoníku).
Toto trestní oznámení můžete podat i sama, jednoduše stačí zajít na služebnu PČR a toto oznámit.

Jinak mi není moc jasné, co přesně učitelka na policii hlásila. Něco jako sebrala jsem jedné žákyni mobil, přečetla si její soukromé zprávy, nic se sice nestalo ale to, co si píšou mezi sebou se mi nelíbí, tak s tím něco dělejte ? Není nad to, když na škole vyučuje idiot.

Ale já jsem nikde nepsal a ani to moje odpověď neimplikuje, že by žáci byli géniové.
Hodnotil jsem jen chování učitelky.
Co učitel může a nemůže je jasně definováno zákonem. Co není v rozporu se zákonem, může být uvedeno dále ve školním řádu.

Zákony jsou dané a učitel se jimi musí řídit. Odůvodnění, že např. žáci jsou nevychovaní smradi, které by bylo nejlepší řezat od rána do večera, nikomu (bohužel/bohudík - každý to vnímá jinak) nedává právo na to zákon porušovat.
Pokud se to učiteli nelíbí, nikdo ho nenutí učit. Pokud nějakého žáka vnímá jako problémového, nemělo by být složité dohodnout se s ředitelem na jeho vyloučení ze školy.
Dura lex, sed lex.

Nebo ty jsi toho názoru, že učitelka se v tomto konkrétním případě zachovala jako etalon inteligence ?

Má-li učitel podezření na (kyber)šikanu, musí situaci řešit.
A nejen proto, že pokud by tak neučinil, měl by dost velké problémy on.

Dodnes existují školy, jejichž vedení šikanu "zametá pod koberec".
Je-li tomu tak i u této školy, mohlo být tozumnější se obrátit na policii.

Jak se učitelka k telefonu dostala? Nezdá se mi moc pravděpodobné,
že by se s nezákonně získanou korespondencí obracela na policii…
Učitelé žákům běžně "neprojíždějí telefony" a neukládají si jejich
soukromou korespondenci.

Grétka by situaci měla upřesnit (může mít pravdu, ale také nemusí).