Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nárok na invalidní důchod

Dobrý den,

chci si ověřit tuto informaci:

Přítel rodiny tvrdí, že i když by mu lékaři již přiklepli invalidní důchod (zhoršení zdrav. stavu), tak bohužel nebyl dostatečně dlouhou dobu učasten soc. a zdrav. pojištění (ze zdravotních důvodů nikde dlouho u zaměstnavatelů nevydržel tedy byl v evidenci na UP) a tedy mu invalidní důchod nebude přiznán. Je tomu opravdu tak? I toto může být překážkou v přiznání inv. důchodu?

Oni ho uznají invalidním (zdravotní stav), ale nebude mu přiznána výplata invalidního důchodu. Jeden takový případ ze své praxe znám - a to dotyčný po havárce zůstal na invalidním vozíku s ochrnutou dolní půlkou těla.

Např.:
http://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/133221/inv alidni-duchod-kdo-na-nej-ma-narok.html

Jak dlouho musíte být pojištěni

Abyste dostali invalidní důchod, musíte splnit určitou dobu pojištění. Její délka se zjišťuje z období před vznikem invalidity. U nemocných, nad 28 let, pak z posledních 10 let před vznikem invalidity, popř. z období 10 let dokončeného po jejím vzniku. Lidem nad 38 let pak stačí, pokud v posledních dvaceti letech před vznikem invalidity získali aspoň deset let pojištění.

Věk vzniku invalidity - Délka pojištění

Do 20 let - méně než 1 rok
Od 20 do 22 let - 1 rok
Od 22 do 24 let - 2 roky
Od 24 do 26 let - 3 roky
Od 26 do 28 let - 4 roky
Nad 28 let - 5 let

(je to starší článek, nevím, zda přesně takto to platí i dnes…)

Ok. Díky.

A ještě jak to je s podnikáním takové osoby?

Pokud vím, tak invalidní důchodce může podnikat a zdrav. a soc. pojištění za něj platí stát. On jenom doplatí nějakých pár korun navíc (na zdrav. a soc.), podle toho kolik vydělal. A samozřejmě daně.

A za tuto osobu, které by nebyl vyplácen žádný důchod, ale byla uznána invalidní, také zaplatí v případě podníkání zdrav. a soc. pojištění také stát? Zaplatil by tedy jenom pár Kč (na zdrav. a soc.), podle toho kolik by se mu podařilo vydělat? Nebo by si musel hradit soc. a zdrav. pojištění v plné výši jako běžní OSVČ?

Stát za nikoho nehradí sociální pojištění, hradí pouze zdravotní
pojištění za některé skupiny občanů
(např. za poživatele důchodů, uchazeče o práci, rodiče na MD/RD…)

A pozor, doba požívání ID se do doby důchodového pojištění
započítává pouze v případě invalidity III. stupně. Jinak
je nutné zaměstnání, SVČ nebo evidence na ÚP (poslední se
započte jen částečně).