Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zákaz řízení a uzavřený okruh

Dobrý den, mám takovou zdánlivě jednoduchou otázku. Můžu si se zákazem řízení jezdit autem po zahradě a po uzavřeném závodním okruhu? Myslel jsem si, že odpověď je úplně jednoduchá a jasná, ale narazil jsem na tuto ústavní stížnost a z rozhodnutí mi šel mráz po zádech. Zkráceně, pán je trestán za jízdu po soukromém pozemku a soud odůvodňuje jeho potrestání tím, že "Zákaz řízení není nijak blíže upřesněn, takže nemá nijak omezenou platnost" a že "Toto rozhodnutí nemůže oslabit ani argumentace o uzavřeném okruhu, jako je například automotodrom Most".
Jak nemůže? Soud tedy tvrdí, že uzavřený okruh je něco jiného než soukromý pozemek, na kterém byl dotyčný chycen a nebo tvrdí, že si policie může jet do Mostu kontrolovat řidičáky... Obě možnosti mi přijdou nesmyslné. Jak to tedy může být? Mám zákaz řízení a jak přeparkovávání aut na mé zahradě (autoservis), tak okruhové závodění se mě týká.
Předem děkuji.

Jiří,
již mnoho debat nad tímto rozsudkem prohěhlo, vyjadřovali se k němu i právníci. Nikdy se neshodli.
Nesmíte řešit, zdali jde o soukromé, či obecní, nebo státní parkoviště, ale jen, zdali jde o veřejně přístupném místě. To by pak ani automechanik nemohl najet s autem v servisu na zvedák.
Takže většina právníku se shodla, že tam kde je potřeba mít k řízení oprávnění, tam po zákazu nesmí. Na poli není třeba oprávnění, nemůže tam platit ani zákaz něčeho, co nepotřebujete.
Závěr tohoto soudu je ale jasný. Ani na poli.

Takže na poli zákaz neplatí? Jaký je rozdíl co se týče veřejné přístupnosti mezi polem a soukromým parkovištěm? Oploceno není, stejně jako například moje zahrada. Dokonce i na okruh se dostanete a to stejně jako na ono soukromé parkoviště.

-zákon o silničním provozu upravuje nejen pravidla provozu na pozemních komunikacích, ale i předpoklady pro řízení motorových vozidel, a to bez prostorového a časového vymezení
-oprávnění k řízení motorového vozidla se vztahuje na činnost spočívající v ovládání takového vozidla poté, co bylo uvedeno do chodu a je udržováno v dalším pohybu, a to na jakémkoliv místě
-jakýmkoliv místem se s ohledem na místně vymezenou pravomoc tuzemských orgánů veřejné moci míní tuzemsko

Zákaz platí pro celou Českou republiku včetně svého dvorku nebo pole, aspoň já to z toho tak pochopil.

Já to tak taky chápu, ale přijde mi rozhodnutí tohoto soudu jako naprostej nesmysl. Podle toho prvního bodu tím pádem v česku NESMĚJÍ existovat motorky s řidičema bez řidičáku a motorky bez papírů. Nemůžou tedy existovat žádné motokrosové závody, ani dětské závody. Pokud soud tvrdí, že zákon o silničním provozu platí i na uzavřeném okruhu, je to naprostej nesmysl. Proto se tady právě ptám, protože podle tohoto soudního rozhodnutí si může jet policie na motokrosovej závod a zastavovat motorky pro kontrolu povinné výbavy....

Jasně, rozlišuju to. Ale podle toho prvního bodu říká soud, že zákon o pozemní komunikace platí nejen na silniční komunikaci. Takže podle soudu musí mít motokrosový závodník lékárničku a dávat přednost zprava. To je prostě nesmysl.
Proto zpochybňuji i ty další tvrzení toho soudu

"Obecné soudy všech stupňů zaujaly názor, že zákon o silničním provozu upravuje nejen pravidla provozu na pozemních komunikacích, ale i předpoklady pro řízení motorových vozidel, a to bez prostorového a časového vymezení."
Jde mi o tuhle část, soud tvrdí, že zákon o silničním provozu se vztahuje i na závodní okruh