Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nájemníci v domě

Dobrý den,

Potřeboval bych radu, budeme kupovat domeček. Je velký, má dva byty.

Jde o to, že v jednom bytě jsou starý důchodci, pán má ve smlouvě paragraf 2297 a 2298. Je možnost pána a paní vypovědět paragrafem 2288? Dodatek - pán stále pracuje

§ 2297
Je-li nájem bytu ujednán v souvislosti s výkonem zaměstnání, funkce nebo jiné práce a je-li podle výslovného určení smlouvy pronajat byt služební, mohou být práva nájemce služebního bytu omezena. To platí i v případě, je-li v této souvislosti ujednán nájem domu.

§ 2298
(1) Nájem služebního bytu skončí posledním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém nájemce přestal vykonávat práci podle § 2297, aniž k tomu měl vážný důvod.
(2) Přestane-li nájemce vykonávat práci z důvodů spočívajících v jeho věku nebo zdravotním stavu, z důvodu na straně pronajímatele nebo z jiného vážného důvodu, skončí nájemci nájem služebního bytu uplynutím dvou let ode dne, kdy přestal vykonávat práci.

§ 2288
(1) Pronajímatel může vypovědět nájem na dobu určitou nebo neurčitou v tříměsíční výpovědní době,
a) poruší-li nájemce hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu,
b) je-li nájemce odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli nebo členu jeho domácnosti nebo na osobě, která bydlí v domě, kde je nájemcův byt, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází,
c) má-li být byt vyklizen, protože je z důvodu veřejného zájmu potřebné s bytem nebo domem, ve kterém se byt nachází, naložit tak, že byt nebude možné vůbec užívat, nebo
d) je-li tu jiný obdobně závažný důvod pro vypovězení nájmu.
(2) Pronajímatel může vypovědět nájem na dobu neurčitou v tříměsíční výpovědní době i v případě, že
a) má být byt užíván pronajímatelem, nebo jeho manželem, který hodlá opustit rodinnou domácnost a byl podán návrh na rozvod manželství, nebo manželství bylo již rozvedeno,
b) potřebuje pronajímatel byt pro svého příbuzného nebo pro příbuzného svého manžela v přímé linii nebo ve vedlejší linii v druhém stupni.

(3) Vypoví-li pronajímatel nájem z důvodů uvedených v odstavcích 1 a 2, uvede výpovědní důvod ve výpovědi.

Děkuji za odpověď a pomoc.
Přeji hezký zbytek dne.

Nemovitost prodává povodí Labe (zaměstnavatel nájemníka) - žádné věcné břemeno tam není - bylo nám řečeno, dokud bude pán pracovat pod firmou, tak má právo v domě bydlet. A po rozvázání pracovního poměru se na pána vztahuje bod - (2) Přestane-li nájemce vykonávat práci z důvodů spočívajících v jeho věku nebo zdravotním stavu, z důvodu na straně pronajímatele nebo z jiného vážného důvodu, skončí nájemci nájem služebního bytu uplynutím dvou let ode dne, kdy přestal vykonávat práci.

Paní co nám zařizuje hypotéku, povídala, že je to nemysl. Po koupi domu by měl byt jakožto služební byt pominout. A že by měl být pán prý vypověditelný do 3 měsíců (dle paragrafu §2288 ((2) Pronajímatel může vypovědět nájem na dobu neurčitou v tříměsíční výpovědní době i v případě, že
a) má být byt užíván pronajímatelem)

No a nevím komu věřit, jestli je to tak nebo tak. :)

... bylo nám řečeno ... žádné věcné břemeno tam není ... to jsou naprosto protichůdné informace. Při podpisu je třeba,aby smlouva byla naprosto dokonale předem konzultována vaším právníkem (žádným známým známého - placeným z kanceláře).