Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem občanství

přemýšlím o systému/zákonech apod. Ale moje momentální znalosti jsou zatím blízko nuly.. Měl bych prosím pár otázek:
1. předpokládejme že se na slovensku neplatí žádné daně, ani soc. a zdrav. poj. a že mám slovenské státní občanství ale pracuju a žiju dlouhodobě v česku. Co by to pro mě znamenalo? Musel bych z příjmu odvádět daně?
1a. když bych se přihlásil k placení zdravotního poj. v česku, měl bych ošetření/doktory/a obecně základní péči zadarmo..?
1b. prý můžu mít i víc občanství - šlo by si vybrat to slovenské, žít v česku, a přitom neplatit daně z příjmu?

2. jde si dobrovolně zrušit české občanství?
2a. jde si dobrovolně zrušit české občanství a nezískat tím žádné jiné?

1. budeš platit daně a pojistné v Česku.
1a. budeš pojištěn jako zaměstnanec
1b. jak vybrat? Napíšeš Ficovi, Putinovi, Obamovi? Takto to nefunguje. Daně platit každopádně budeš. Více občanství mít můžeš. Narodíš se v USA, pak se přestěhuješ do ČR, požádáš o české (rodiče jsou Češi) a amerického občanství se nezbavíš.
2. nevím
2a. myslím, že ne

Moc špekuluješ, ale daňový systém takto nepřechčiješ ;-)

díky, jsem jen přemýšlel v souvislosti stím stárem liberand jestli má nějaký smysl jejich občanství nebo mít to dvojí občanství, ale asi teda jak jsem pochopil tak by to mělo smysl jedině když bych žil fyzycky přímo tam, pak bych neplatil daně ne.