Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nevysporiadane dedicstvo

dobry den, poprosil by som o radu, ako postupovat v nasledujucej veci.: jedna sa o rodicovsky dom, ktory zostal po rodicoch mojej mamy, ona ta m ma 1/3, jej brat nazvime ho A ma 1/3 plus 1/6 a dalsi brat B 1/6, ktory ten dom aj obyva, lenze nechce nikoho vyplatit, o dohode nemoze byt ani reci, on ma na svojej 1/6 tarchu exekucie, pravnik nam povedal, ze sa neda rozdelit bezpodielove vlastnictvo...pravnik nekona, lebo mama nema peniaze na to, aby ostatnych vyplatila a nic sa s tym nerobi... brat A tiez nema zaujem na nicom, lebo on ma penazi dost... mama je ztp a naozaj nema ani na sudne poplatky, tak sme chceli poziadat sud o odpustenie, ale nas pravnik(ktoreho sa chystame vymenit) nerobi nic, len sa vyhovara, ako sa to neda... bolo nam poradene, ze sa mame dohodnut s exekutorom na predaji domu, ale zatial sme k dohode nedospeli.... dakujem za rady

Typická nesmyslná situace v praxi. Nikdy jsem v minulosti takovéto dělení nepochopil a samozřejmě asi ničeho nedosáhneš. Soudit se s vlastní rodinou ? I exekutorovi ta 1/6 je na nic,ale jen to bude znamenat zablokování prodeje celého domu. 1/6 si nikdo nekoupí,aby exekutor vycouval. Jedině vy sami.

Zavolej exekutorovi a normálně se s ním dohodni. Klidně formou smlouvy, že dostane 1/6 z prodejní ceny. Pokud by něco namítal, tak mu řekni, že si s tou 1/6 tak maximálně může vytřít p*del a peníze z ní nikdy neuvidí.
Exekutor není povinen uvolnit obstavený majetek dlužníka dokud nejsou veškeré dlužníkovo pohledávky uhrazeny. Tedy soudit se ohledně toho nemá smysl.
Dle mého je ale naopak výhodnější nechat dát exekutora tu 1/6 domu do dražby. Vyvolávací cena se myslím totiž stanovuje a začíná na 1/3 tržní ceny. Takže si tu 1/6 budete moci nakonec koupit za třetinu ceny (předpokládám, že v rodině se přehazovat nebudete a 1/6 domu nikdo normální v dražbě kupovat nebude).

Právník fakturuje jednotlivé úkony, které provedl.
Mezi tyto úkony je možné počítat i konzultaci a studium dodaných materiálů/podkladů. Fakturuje se každá započatá hodina (konzultace většinou po 20 minutách), běžná sazba je okolo 1500/hodina +- (pokud sis tedy náhodu nenajal třeba Sokola, který má 5-6k/hodina).
Každopádně klient by měl být předem seznámen s předpokládanými úkony a odhadovanou cenou. Toto vše by mělo být uvedeno ve smlouvě uzavřené mezi vámi a advokátem PŘED tím, než se daný advokát případem vůbec bude zabývat.
Bez této smlouvy můžete tvrdit, že jste po něm žádné právní služby nežádal a jen jste si s ním přišel nezávazně popovídat....

To nepůjde. Bratr B vlastní 1/6 podílu a na tu je uvalena exekuce. Bratr B musí zaplatit svou pohledávku,aby se uvolnila ta 1/6,jinak s ní nejde nic dělat V katastru to lze nalézt a bude tam bližší info. Ten barák se prostě k vůli té 1/6 nedá prodat,přesněji kupec by ho nezapsal v katastru nemovitostí do svého vlastnictví.

Všechny,kromě toho s tou exekucí. S tímto podílem v podstaě pokud je na něj v katastru jakékoliv omezení nelze dělat nic. Ta uvalená exekuce se musí vyřešit jako první. Asi to budete muset za bratra B zaplatit. (tu pohledávku a zastavit exekuci).

možnosti...vyriešiť exekúciu,to je proste základ všetkého,bez toho sa nikam nepohnete,exekútor riešiť rodinné spory nijako nebude,on má jedinú úlohu,vykonať exekúciu=vymôcť od exekuovaného uhradenie pohladávky veritelovi,takže jediná možnosť je vyrovnať dlh a tým vyriešiť exekúciu,potom sa dá konať ďalej.....pokial bude na majetku ťarcha vo forme exekúcie,ani kataster nepovolí vklad vlastníctva na nejakého nového majitela bez súhlasu exekútora,takže bez vyriešenia exekúcie sa nikam naozaj nepohnete...

Jak to že ně ? A co myslíte, že bude exekutor s tou zabavenou 1/6 dělat ? Udělá dražbu a na té si tu 1/6 mohou regulérně koupit.
Není mi jasné, proč by jediné řešení mělo být uhrazení dluhu dlužníka, z něhož ty peníze pak budou zase pro změnu pravděpodobně neúspěšně vymáhat oni.... Exekuce klidně může být na mnohem vyšší částku než je cena té 1/6 domu.

sťažnosť kvôli čomu ? ako chcete vyriešiť exekúciu bez dohody s exekútorom,exekútor nieje povinný skladať niekomu kto nieje priamo zainteresovaný do konkrétnej exekúcie skladať nejaké účty a podávať správy o svojej činnosti........keď sa vyrieši exekúcia na konkrétny podiel z majetku,ktorý je predmetom blokovania kvôli začatému exekučnému konaniu tým,že sa po dohode s exekútorom vyplatí blokovaná časť odkúpením,tak sa problém vyrieši,zbytok bratovho dlhu si bude exekútor riešiť ďalej už bez vašej účasti.....

Ale to se pletete. Tazatel JE zainteresovaný na dané exekuci, protože díky exekutorské zástavě není nyní možné dům prodat a nečinností exekutora vzniká tím pádem tazatelovi škoda.
Ano, exekutor nemusí tazatelovi skládat účty, ale svojí nečinnost bude muset vysvětlit exekutorské komoře, pokud k ní tazatel podá stížnost.
Blokovanou část NENÍ možné "vyplatit". Obstavený majetek dlužníka musí jít buď do dražby NEBO musí být uhrazen celý dluh dlužníka. Jiné varianty nejsou. Exekutor nemůže někomu "bokem" odprodávat zabavené věci.

takže my máme za neho platiť jeho dlhy? to určite nie, na to ani nemáme a ani nevieme, koľko to tam vlastne má....no de facto, keď niekto nechce vyplatiť ostatných, tak narobí dlhy a má vybavené.... zaujímavé... to sa mi nejako nevidí... to musí byť iná možnosť, predsa on môže mať dlhy 30 tisíc a tá jeho časť je hodná cca 6500 eur...