Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Colnica, ústavné právo a aliexpress

Ahojte,
Ako môže nejaký colný zákon prekročiť ústavné právo?
Myslím tým, otváranie cudzích zásielok našimi colnými pracovníkmi. Čo ich k tomu oprávňuje? Sedliacky rozum mi hovorí, že podozrivý balík by mohli napr. zoskenovať a keď sa podozrenie nevylúči, potom ho otvoriť a pozrieť. Ale čo napr. taký mobilný telefón kúpený od predajcu aliexpress ? Akým právom otvoria colníci môj balík prezrú si ho, pozdržia mi ho tým pádom na colnici a ešte majú drzosť pýtať peniaze za vlastný už zaplatený balík - konkrétne ak sa nemýlim ide o poplatky za Poštový colný servis. (za list cca 4€ a za balík cca 5€) - kto sa im prosí o ich servis a ich služby? Mám za to, že ide o porušovanie ústavy. Je to predsa môj osobný balík a či mám v ňom sexuálne pomôcky alebo mobilný telefón ich trápiť nemusí. Samozrejme pokiaľ nejde napr. o podozrivý biely prášok, či iné záležitosti. Potom je zásah do súkromia adekvátnou reakciu. Ale takéto "služby" a "ochrana" alebo ako sa to dá nazvať pokladám za obťažovanie a porušovanie práva.

Za objasnenie vopred veľmi pekne ďakujem.

loading...

Já když jsem byl na celnici na poště 120, tak mi tam celník říkal, že zásilky jen tak otvírat nemohou. Musejí mít podezření na porušení zákona, aby zásilku mohli otevřít (porovnává se rentgen zásilky s celní deklarací).
Jinak "výpalné" se platí i v ČR:
- 100 Kč poště za to, že předloží zásilku celníkům
- 130 Kč (teď si nejsem jistý zda to není jen 120 Kč) za zastoupení v celním řízení (tj. že ty zbytečné formuláře přenese z jedné chodby kde je pošta do druhé chodby, kde jsou celníci za tebe)
- vlastní DPH z hodnoty záslky (event. clo).

Takže pokud ti přijde balíček, třeba jen o 0,5 EUR přesahující limit 22 EUR. Zaplatíš za něj navíc:
136 Kč DPH
130 Kč zastoupení u celního řízení
100 Kč za ukázání balíčku celníkům ("manipulační poplatek")
= 366 Kč doplatek za balíček v ceně 616 Kč. Tedy fakticky skoro 60% jeho ceny.

Jsi zapomněl, že ještě do základu pro výpočet DPH započítají kromě ceny zboží i jejich služby vedoucí k proclení, to jest u tvého příkladu +130+100 !
A pokud není udaná cena dopravy (např. Free Shipping), pak ještě připočítají k základu pro výpočet DPH dopravné podle vlastního sazebníku pošty.
Vše podle zákona.