Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Poslední 3 roky jsem pracoval nepřetržitě. Žiju stále s rodiči v rodinném domě, přispívám na chod domácnosti a podobně. Je mi 22 let. Průměrný výdělek za poslední 3 měsíce mám 33 000 hrubého. Děkuji za odpověď.

Pozor, pokud se na ÚP nezaregistrujete do tří pracovních dnů
po skončení zaměstnání, nevypočte se podpora z průměrného výdělku,
ale stanoví se z průměrné mzdy v národním hospodářství.

Podpora v takovém případě činí:
– první 2 měsíce: 0,15násobek průměrné mzdy (tj. 3.886 Kč)
– další 2 měsíce: 0,12násobek průměrné mzdy (tj. 3.109 Kč)
– poslední měsíc 0,11násobek průměrné mzdy (tj. 2.850 Kč)

Budete-li měsíc bez zaměstnání a evidence na ÚP,
budete si muset uhradit zdravotní pojištění (1.337 Kč/měsíc).

I kdepak.

– první 2 měsíce: 0,15násobek průměrné mzdy (tj. 3.886 Kč)
– další 2 měsíce: 0,12násobek průměrné mzdy (tj. 3.109 Kč)
– poslední měsíc 0,11násobek průměrné mzdy (tj. 2.850 Kč)

___

Problém může být v té pozdější evidenci. Setkala jsem se s tím,
že ÚP podporu stanovil takto už týden po skončení zaměstnání.

Proto na to radši upozorňuji…

Tohle se týká "náhradní doby" viz niže:

V případě, kdy uchazeč o zaměstnání splnil podmínku doby předchozího zaměstnání započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání, nebo bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo u něho nelze stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ, stanoví se výše podpory v nezaměstnanosti po dobu prvních 2 měsíců ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu.