Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Smlouva o dílo v insolvenci objadnatele

Dobrý den. Rád bych se zeptal na následující věc. Pokud je uzavřena smlouva o dílo a dva dny po jejím uzavření objednatel sám na sebe podá návrh na insolvenci (nebo přistoupí k návrhu na insolvenci, podanému třetí stranou), je smlouva platná? Můj zaměstnavatel jako zhotovitel takovou smlouvu uzavřel, ačkoli byly důvody se domnívat, že na objednatele díla bude vyhlášena insolvence. Výsledkem je, že objednatel (momentálně již v insolvenci) žádá dokončení a odevzdání díla, ale cena za dílo by z důvodu jeho insolvence nebyla zaplacena. Navíc by potom v případě fakturace můj zaměstnavatel měl povinnost zaplatit příslušnou částku DPH. Může v takové situaci zhotovitel od smlouvy odstoupit, například pro rozpor plnění ze smlouvy s dobrými mravy? Předem děkuji za odpověď.

Martin Ryšavý

Dle práva odstoupit nemůže, resp. může ale se sankcemi z toho vyplývajícími, na druhou stranu si lze těžko představit, že firma v insolvenci se bude soudit, když její existence se počítá maximálně na měsíce a ne na roky, co by zabral soud v ČR. :-D

Každopádně toto máte mít vše ošetřeno v uzavírané smlouvě. Stačí tam mít formulaci, že jakmile jakákoli vystavená faktura bude po splatnosti, přerušuje se jakákoli další práce do doby uhrazení faktury. Pak stačí před nákupem materiálu vystavit fakturu na materiál a čekat na její proplacení...