Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Promlčení pokuty od MHD

Zdravím,

dnes jsem byl na doplatkové pokladně zaplatit dvě pokuty u pražské MHD jelikož mi přišla upomínka. Nicméně když jsem pokuty zaplatil tka jsem zjistil že obě pokuty jsou více něž rok staré. Z toho co vím je zákonná promlčecí lhůta pokuty od MHD 1 rok, tedy v případě, že do té doby dopravní podnik neučinil úkony směřující k vymáhání pokuty. Pokud mi tedy upomínka přišla později než 1 rok od udělení pokuty pokuta by měla být promlčená.

Postup dopravního podniku mi však přijde zvláštní, jelikož co jsem se bavil s pár známými kteří mají s pokutami od pražské MHD také zkušenosti, tak všem upomínky chodí i daleko později než jeden rok, někdy dokonce i po dvou nebo třech letech. Jak to tedy funguje? Skutečně nechává dopravní podnik pokuty promlčet a pak spoléhá na právní analfabetství pokutovaných?

ak poslalo upomienku právne oddelenia dopravného podniku alebo jeho zastupujúca zmluvná právna organizácia,premlčacia doba sa zo zákona predlžuje na 10 rokov,premlčacia doba 1 rok je len v prípade,že to dopravný podnik nepostúpil nejakému právnemu zástupcovi ,súdu alebo na priame vymáhanie exekútorom...takže si pozri,kto to vlastne poslal,niekedy sa ozaj spoliehajú na to,že človek sa zlakne a upomienku uhradí....

samotné předání inkasní společnosti je bráno jako oficiální úkon? vždyť inkasní společnosti jsou dost často spřahlé přes známé a to by si pak mohli vymýšlet, že si to předali už dávno ale řešit se to začalo až teď... já měl zato že jako oficiální úkon směřující k vymáhání pohledávky je až podání k soudu... stejně tak co vím, tak promlčecí doba se na 10 let prodlužuje až v případě odsouzení, samotné zaslání upomínky přece není nic pravomocného, co by s promlčecí lhůtou mohlo nějakým způsobem hýbat... samozřejmě pokud ta upomínka byla odeslána alespoň den před vypršením promlčecí lhůty a pak se to postoupí k soudu tak soud může rozhodnout i po vypršení lhůty a pak se ta lhůta na 10 let prodlužuje... Každopádně mě šlo spíš o to,jeslti je ta lhůta skutečně jenom 1 rok, protože mně ta upomínka došla až po roce a půl takže jsem to vlastně platil zbytečně...