Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Prodej rodinného domu

Dobrý den,
prodala jsem domek bez advokáta kupující sepsal smlouvu a já ji podepsala.
Při podpisu smlouvy jsem dostala 50% z ceny nemovitosti a kupující ten samý den šel na katastr nemovitostí a požádal o vklad do katastru nemovitostí teď běží 20 ti dění lhůta, která končí 20.2. niní jsem kontaktovala kupujícího aby mě zaplatil zbytek peněz tedy zbylých 50% a teď se vymlouvá že zaplatí až bude on zapsány na katastru nemovitostí.
Koupila jsem nový domek vzala si hypotéku a k tomu jsem měla dat i moje penize a teď nato nemám.
Když jsem mu volala že potřebuji, aby mě zaplatil zbytek peněz tak se vymlouvá.
Bojím se že i když on bude zapsány na katastru nemovitostí tak ani pak mě to nezaplatí.

Můžete mě prosím poradit co mám dělat.

Je možné zajít na katastr nemovitostí a zastavit převod nemovitosti.

Moc Vám děkuji za pomoc.

Božena

Vy byste si měla zajistit předběžné opatření soudu, samozřejmě po domluvě s právníkem, jak ho konkrétně provést a měla byste mít v ruce nějaká fakta o vaší situaci - proveďte to co nejdříve!
Katastr v této chvíli sám od sebe nic nezastaví.

predevsim jde o to, co bylo ve smlouve (to tazatelka porad nesdelila) - kdy se ma uhradit zbylych 50%.. jestli v okamziku zapisu, po zapisu, 13. den po 4. uplnku noveho roku nebo nekdy jindy

do te doby je to pouze hadani z kristalove koule a fakt nevime, jesti vubec doslo k poruseni smlouvy

Samozřejmě je to hádání, ale která je podle tebe pravděpodobnější varianta?
1) Tazatelka byla domluvená, že zbylých 50% ceny dostane po provedení vkladu na katastr (nikoliv po ukončení přepisu), je to běžná praxe, provádí to tak i banky u hypoték, že to vyplatí od provedení vkladu. Pokud to bylo takto, je Předběžné opatření JEDINÝM možným nástrojem, který je pro ni dostupný (ať už povede k jakémukoliv výsledku). Katastr nemůže neprovést přepis z důvodu, že kupující nezaplatil smluvenou cenu (ať už to bylo ošetřeno smluvně, či nikoliv, to je nepodstatné), prodávající si nemůže jen tak zajít na katastr a oznámit, že chce provést ZPĚTVZETÍ, protože mu kupující nezaplatil (nebo si myslí, že mu nezaplatí, to je jedno, k tomu plomba opravdu neslouží).
2) Tazatelka byla domluvená, že zbylé peníze dostane po faktickém ukončení přepisu na katastru - proč by vůbec zakládala tenhle dotaz? Pane, máte ještě 14 dní na zaplacení, už je ale na čase pane...To nedává smysl.

Jelikož tazatelka zde již nekomunikuje, obávám se v možnost č.2 - resp. chybné pochopení - po provedení vkladu - vklad jakožto před samotným přepisem nebo po provedení zápisu na katastru. Není zde jasné, jak to v té smlouvě (sepsané kupujícím) doopravdy stojí. To je zcela klíčové.