Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodej zboží bez dokladu o nabytí

Zdravím,

chtěl bych se zeptat, vlastním živnostenský list s volnou živnosti prodej použitého zboží, což v praxi znamená, že mohu prodávat použité zboží. Jelikož chci vše prodávat legálně, tak vlastním živnostenský list. Moje otázka zní:

Pokud na burze, na trhu, na ulici, v hospodě, na inzertních portálech (bazos sbazar aukro) nebo spoustě dalších prostorech koupím třeba notebooky, počítače, díly na počítače, prostě cokoliv ohledně IT, kde Vám nikdo nevystaví žádný doklad o nabytí apod. a následně to prodám ve své prodejně s dokladem (odvedu státu daň z příjmu). Mohu u těchto zakoupených věcí jako doklad o nabytí použít to, že já jsem vlastník a prodávám své věci, které jsem zakoupil třeba na "bleším trhu"? Nebo jak tohle v praxi funguje?

Děkuji za pomoc.

bazáry a záložne to robia obvykle tak,že uzatvárajú kúpno-predajné zmluvy s tými,od ktorých použité veci kupujú,takže zároveň získavajú doklady o nadobudnutí použitých vecí práve kvôli možným komplikáciám s neskorším uplatnením prípadných reklamácií zo strany kupujúcich a pomerne šalamúnskemu výkladu platných zákonov,kde to nieje až tak nepriestrelne formulované a výklad môže byť rôzny,pokial dôjde k nejakému následnému súdnemu konaniu ohladne uplatnenia si nejakých práv kupujúcim
...takýto "živelný" nákup použitých vecí na burzách, inzertných portáloch a spol. a následný predaj sa dá bez problémov realizovať len v usa/canada/gb/australia a spol,kde na použitý tovar neplati žiadne povinné záruky pre maloobchodný predaj použitých vecí a aj na nové veci sú obvykle záručné doby a povinný záručný servis 60-90 dní a len u vybraných tovarov max 1 rok,v eu/cz je to ovela komplikovanejšie,tu je povinná záručná doba 2 roky u nových výrobkov a polovičná u použitých,
jediné ulahčenie je,že predajca ručí povinnú dobu len za vady,ktoré sú známe pri predaji použitej veci a nieje povinný ručiť za vady,ktoré sa vyskytnú pri ďalšom používaní použitého výrobku,t.j.napr. že prasknutý kryt na použitom výrobku,ktorý tam bol pri kúpe nespôsobí v konečnom dôsledku nemožnosť používať výrobok ako taký,ale už napr. nenesie zodpovednosť za to,že v dôsledku veku výrobku bude musieť zákazník vymeniť nejaké zostarnuté tesnenie alebo vydraté ložisko,zanesený vzduchový filter,ktorý už x rokov nikto nemenil,alebo že za pár dní príde zákazník reklamovať,že výrobok je odratý,má nejaké škrabance,to bežné opotrebenie je u použitého tovaru normálny predpokladaný stav a nieje za normálnych okolností dôvodom na uznanie oprávnenej reklamácie použitého tovaru a takisto nieje možné následne reklamovať vady,ktoré boli známe pri predaji a s ktorými si zákazník tovar vedome zakúpil a bol s nimi pri predaji oboznámený....