paušální poplatek za platbu kartou do určité částky.
Zdravím.
Mám menší trable. Jsem malý živnostník, obchodník a až teď jsem se odhodlal zavést u sebe v obchodě platbu kartou, protože je to nehorázná zlodějina ze strany banky (můj názor, jsem stará škola, omlouvám se ostatním). Z každé transakce jdou okamžitě 2% bance, avšak minimální poplatek bance za 1 transakci jsou 4kč. Tudíž jakákoliv platba do 200,- znamená pro mě poplatek bance 4Kč. A teď ke mě chodí lidi a platí kartou částky 20Kč, 15Kč a dokonce rekordman - platil u mě kartou nákup za 8Kč. Tudíž na každé této transakci prodělávám - vlastně dotuji nákupy ostatních a banku. Napadlo mě: Co si takhle vytisknout text "při platbě částky 200Kč včetně bude účtován paušální poplatek ve výši 4Kč,- Tímto poplatkem si kompenzuji náklady spojené s platbou kartou" nebo nějak podobně formulovaný text.
A teď otázka za milion. Je tohle právně v pořádku? Nebo si nemůžu jako obchodník účtovat takový poplatek a vždy, když přijde zákazník platit balení kapesníčků kartou, budu ho muset chtě něchtě dotovat?
Prosím o radu, už mě to tady nebaví takhle "nefungovat" Děkuji.
Účtování poplatku je možné v případě, že na to zákazník bude předem upozorněn a že poplatek nepřekročí skutečné náklady.
takže takový lísteček nalepený na kase je právně v pořádku?
Pokud bude dostatečně viditelný, tak ano. Ale od příštího roku už to možné nebude.
Takhle to měl AlfaComputer,vždy upozorňovali i slovně,že vybírají navíc ty necelé dvě %.Ale zatím neexistuje povinnost obchodníka přijímat platební karty,ale je na každém,si spočítat,zda-li se to vyplatí,nebo ne. Třeba v Brně u jedné šelky je jiný zádrhel,byť si hraje na světovou firmu (Shell),ale terminál na karty nebyli schopni dodnes inovovat na bezkontaktní. I to mě vadí.
Zákonná povinnost na to určitě není. Což ale neznamená, že ta povinnost nemůže být smluvní.
To je jasné,ale jde o to,že by asi neměl vybírat víc,než je ten poplatek bankám.
Malé večerky, benzínky apod. maj upozornění - že platba kartou je možná v případě nákupu nad (100,- 150,- apod.). Lepší než vybírat nějakej poplatek a poslouchat kecy od zákazníků.
Což je ovšem velmi pravděpodobně porušení smluvních podmínek banky a takovému obchodu pak hrozí smluvní pokuta či v horším případě ukončení spolupráce.
Co je porušení? Jakých podmínek? Banka snad může obchodníkovi zakázat aby mu lidé platili v hotovosti?
Obchodník řekne zákazníkovi, pardon, nechci realizovat obchod (nákup kapesníků za 5kč) protože se mi nevyplatí, pokud budete platit kartou. Platbu kartou Vám dovolím, v případě nákupu od 100 korun výše. Pokud nechcete, zboží vám neprodám. Hotovo dvacet. Můj krám, můj obchod, moje rozhodnutí. Do toho ti banka kecat nesmí, nemůže. Ta má nastevný podmínky 3-4% z nákupu. ČOI se k tomu taky nevyjadřuje, jelikož je to běžná praxe a očividně legální.
Některé prodejny, třeba v Pařížské zase při platbě v hotovosti poskytují slevu, dá se takhle ušetřit i zajímavých pár desítek tisíc. Je teda fakt, že kapesníky za osm korun nevedou.
já chápu že si lidé zvykli platit kartou i jeden rohlík, ale u velkých obchodníků - supermarketů - jsou podmínky u banky nastaveny úplně jinak, tam by to bylo snad likvidační, kdyby z každé karetni transakce měl supermarket platit 4Kč+. Hotovost se stává pomalu sprostým slovem, ale já ve večerce nechci platit za to, že si ke mě jde někdo koupit kapesníček. A nechci diskriminovat odmítnutí platby kartou takových částek, proto se ptám, jestli je upozornění zákazníka dopředu s tímto poplatek v souladu se zákonem. Děkuji velice :)
Karle proč asi, ruská pračka na peníze - ale spíš se to bude týkat všudepřítomných obchodů na prodej křištálu a bábušek.
https://www.dtest.cz/nejcastejsi-problemy/muze-si- prodejce-pri-platbe-kartou-uctovat-priplatek/62
Často jsem se setkám s ústním podáním a to mě dost vadí (nebo se s tím nepárají a člověk to zjistí po zaplacení, to je pak na ČOIku), méně vidím vystavené upozornění po provozovně, kde uvádí citaci podle, kterého zákona a kolik ten poplatek činí nebo jiné podmínky.