Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Můžu zjistit výši vrácených daní?

Dobrý den,
rád bych se zeptal, jestli je pro mě možné, zjistit kolik peněz se mi bude vracet na daních, když si sám nepodávám přiznání. Jsem student a pracoval jsem celý rok u jedné firmy, kde mi nabídli, že za mě udělají daně. Nechával jsem si daně strhnout, i když jsem student, z důvodu, abych měl potom na jaře jednorázově větší částku.

Jenže teď nevím kolik to přibližně bude a nemám možnost se jít zeptat účetní, protože je ve firmě jen v určité dny, ve které já mám školu. A šéf mi to není schopný říct, protože má teď na práci důležitější věci.

Proto bych rád věděl, jestli je možné zjistit mou vratnou částku na finančním úřadě nebo nějak jinak, aniž bych s tím musel otravovat někoho z firmy.

Předem děkuju za odpovědi.

Studenti mají nárok na odpočet až 4020 Kč za rok. Pokud nebyly zálohy na daň snižovány průběžně (o 335 Kč), tak se vrátí tahle částka (+ nějaké drobné vlivem rozdílného zaokrouhlování záloh a ročního zúčtování). Zbytečně zaplacené pojištění se v tom ale určitě nepromítne.

Opravdu si nedělám srandu, i když si to o mě asi myslíte :D Ale našel jsem staré potvrzení o zdanitelných příjmech. A jedná se o "Skutečně sraženou zálohu na dani z příjmu".

A i když jsem se na tohle vlastně vůbec neptal, protože už vím ze zkušeností, že se mi to vrací, rád bych aby bylo jasno, o čem vlastně mluvím.

Neuvedete-li roční příjmy, nelze odpovědět, kolik přesně se Vám může vrátit.
Jestli jste v průběhu roku neuplatnil žádnou slevu, nasčítejte si z výplatnic daň.
Tato částka by se Vám měla v dubnu vrátit jako přeplatek.

Obecně:

Základní daňová sleva na poplatníka činí ročně 24.840 Kč (měsíčně 2.070 Kč).
Dále lze uplatnit slevu na studenta 4.020 Kč ročně (měsíčně 335 Kč).
Kdybyste měl odpovídající příjmy, mohl byste
za rok uplatnit celkem 28.860 Kč za rok (nebo 2.405 Kč měsíčně).

Ovšem přeplatek daně lze vrátit maximálně do výše odvedených záloh daně z příjmu.
Při výdělcích do 10.000 měsíčně se Vám nevrátí ani celá roční sleva na poplatníka…

Těch 4020 je nezdanitelná částka v každém měsíci, tzv. sleva na poplatníka.
Čili teoreticky pokud byl výdělek každý měsíc větší než tato částka a danilo se vše, tak za rok se bude vracet 15% ze 4020 x 12 měsíců. Aspoň takhle to chápu já, třeba mě někdo opraví.. :-)