Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem odebrání řidičského průkazu

Dobrý den,
prosím o radu, blízký rodinný příslušník jel v práci, v pracovní době firemním vozidlem. Byl zastaven policií a dopravním inspektorátem k silniční kontrole, byla provedena kontrola dopravního prostředku a orgány se usnesly, že vozidlo není způsobilé pro provoz na pozemních komunikacích a odebrali technický průkaz. V těchto dnech (cca 3 měsíce po kontrole) dorazil dopis z odboru správních agend, aby se účastník dostavil k projednání. Na úřadě mu bylo sděleno, že mu bude na půl roku odebrán řidičský průkaz. Paní mu doporučila podat odvolání, po kterém je možné, že mu dobu bez řidičáku zkrátí na 3 měsíce. Zaměstnavatel (majitel vozu) obdržel pokutu 8000,- a to, že zaměstnanci "vezmou papíry" ho nezajímá. Prosím o radu, je tohle možné? Aby za technický stav zaměstnavatele nesl zodpovědnost zaměstnanec, který ani nemá možnost odmítnout autem jet? Prosím o rady, jak se zbavit odebrání řidičského průkazu? Děkuji za rady :(

Za technický stav vozidla odpovídá řidič. Chyba,že s tím jel. On nechodí na školení řidičů ? Tam se to omílá do zblbnutí každý rok.To neobkecá. Teď už je na zaměstnavateli,jak se k tomu postaví. Á propo - jak zastavuje vozidlo Dopravní inspektorát ? Více méně mi tam chybí důvod odebrání ŘP. Jak to bylo doopravdy ?

Žádné školení řidičů v té firmě ani nikdy nedělali. Ja nevim jak vy, ale já když sedmá do auta, opravdu nepoznané, že "omezovač běžného účinku není zjevně funkční". Upřímně ani nevím kde bych to hledala. Zaměstnavatel zaplatil pokutu a řidičák ho nezajímá. Není přece jeho, že jo. V protokolu je přesně napsáno: řídil vozidlo které bylo technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích nebot skupinou centra služeb pro silniční dopravu ve spolupráci s PČR dopravní inspektorát, byla zjištěna závada...

Dle zákoníku práce musí zaměstnavatel proškolit zaměstnance, kteří v souvislosti s výkonem své práce řídí vozidlo - jde o tzv. školení řidičů – referentů. Blíže třeba zde:

... Zákoník práce nestanoví závazně obsah a rozsah tohoto školení, záleží pouze na zaměstnavateli, v jakém rozsahu a jaké podobě školení zajistí. Frekvence školení je v zákoníku práce upravena velmi vágně – je pouze obecně stanoveno, že školení musí být pravidelně opakováno, pokud to vyžaduje povaha rizika a jeho závažnost. Stanovení lhůt, ve kterých má být školení řidičů referentských vozidel prováděno, je na zaměstnavateli, který také musí o provedeném školení vést dokumentaci...