Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pochybný dodatek družstva

Dobrý den,

družstvo po nás chce podpis dodatku k převodu družstevního podílu, ve kterém se píše toto: "Převodci i nabyvatel potvrzuji, ze uznávají převáděný družstevní podíl ve výši 50 000 Kč. Tento podíl bude nabyvateli vyplacen bytovým
družstvem , pokud bude jeho členství v bytovém družstvu zrušeno z důvodu kázeňského řízení,
nebo jeho vlastním rozhodnutím bez převodu bytu na jinou osobu a uvolněním bytu .
Rozdíl dohodnuté ceny mezi 650.000 Kč a 54.510.-Kč jsou jejich osobní finanční závazky."

Prosím o radu, tento dodatek smlouvy se mi zdá krajně pochybný a raději bych od koupi odstoupil...

Audax i Kozakl reagují na převod družstevního bytu do vlastnictví, zatímco Vy (jestli správně
rozumím) kupujete družstevní podíl (do 31. prosince 2013 šlo o převod členských práv a povinností;
od 1. 1. 2014 jde o prodej/koupi družstevního podílu).

Bytové družstvo požaduje vyčíslení zůstatkového podílu ve smlouvě → to je podle mne v pořádku.

Pokud byste jako nový člen družstva neplnil své povinnosti a družstvo by bylo nuceno přistoupit
k ukončení Vašeho členství, nebo pokud byste se Vy sám rozhodl členství v družstvu ukončit,
aniž byste svůj podíl prodal další osobě, vyplatilo by Vám družstvo pouze uvedený zůstatkový podíl
(nikoliv částku, kterou za družstevní podíl zaplatíte stávajícímu členovi družstva).

Družstvo podle mne takto upozorňuje na skutečnost, že zůstatkový podíl je částí členského podílu
a zároveň se „jistí“, aby po něm zůstatkový podíl nevyžadoval původní člen družstva.

Cena, za kterou členský podíl prodáváte/kupujete, je věcí dohody
mezi Vámi a stávajícím členem. Do té by podle mne nemělo družstvu nic být.

____

Stejně jako Vám se mi uvedená formulace nelíbí*), ale lepší mne nenapadá.
Zkuste se obrátit na někoho, kdo rozumí problematice družstevního členství i bydlení.

*) Jen formálně. Po právní stránce je podle mne fomulace v pořádku.