Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Statut studenta

Potřeboval bych se poradit. V červnu jsem se úspěšně vyučil a 10. července nastoupil na dohodu do konce měsíce. Od prvního tohoto měsíce mám běžnou smlouvu na dobu určitou (na rok) s tříměsíční zkušební lhůtou, ale práce mě nebaví a chci dát výpověď. Pokud dám výpověď, budu asi tak týden bez práce (mám nabídky, kde mohu nastoupit ihned), budu si muset během tohoto týdne odvádět daně, sociální a zdravotní pojištění?

Nenechte se zbytečně vystrašit, osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) platí zdravotní pojištění samy
jen za měsíce, v nichž ani za část neodvedl zdravotní pojištění někdo jiný → zaměstnavatel nebo stát.
(Najdete v zákoně o veřejném zdravotním pojištění.)

Pokud pracovní poměr zrušíte ve zkušební době (jiný způsob ukončení, nejde o výpověď),
odvede zaměstnavatel ještě za část srpna zdravotní pojištění.

Vás by se platba týkala až v případě, že by pojistné nikdo neodvedl za celé září.
Pokud byste práci nenašel nebo nezačal znovu studovat, stačí Vám se na ÚP zaregistrovat
poslední pracovní den → 29. září. Jen pozor na to, že v pátek mají kratší úřední hodiny.

Nikdo není povinen se registrovat na ÚP, evidence má smysl jenom pro ty, kdo hledají práci.
Kvůli pár dnům není nutné se na ÚP registrovat.
Pokud byste ještě 1. září pracoval a zaregistroval se až 31. října, měl byste pokryty oba měsíce.