Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Užívanie spoločných zariadení v bytovom dome - kočikáreň

Dobrý deň,
v našom bytovom dome sa konala schôdza vlastníkov bytov, na ktorej za náš byt sme tam nemali zástupcu (sme vlástnikom bytu), odsúhlasili si, že spoločné zariadenie, konkrétne kočikáreň, bude prerobená na dve súkromné pivnice, kde budú mať prístup iba ľudia, ktorý tam budú mať pivnicu.

Moje otázky:
1. Mohli si toto odsúhlasiť aj bez našeho súhlasu, keďže sa jedná o spoločné zariadenie?

2. Ak si to mohli odsúhlasiť, budú musieť nás tam pustiť, keďže sme nedali súhlas na to?

Paragraf 14 ods. 4 zákona č. 205/2014 Z. z. hovorí, že ,,...súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa vyžaduje pri rozhodovaní o prevode spoločných častí domu, spoločných zariadení domu...,,

3. Čo presne sa myslí prevodom v tejto časti zákona?

Za vašu odpoveď a záujem vopred Ďakujem.

Takéto rozhodnutie, bez súhlasu každého jedného vlastníka, je protizákonné. Upozornite na to zástupcu vlastníkov (ten zrejme viedol schôdzu kde sa to odsúhlasilo a možno je aj jedným z tých, čo chce tieto priestory využívať). V najhoršom dajte žalobu na súd. Mimochodom, takýto súhlas sa od vlastníkov získať dá - jedna z možností je finančná kompenzácia.

Je důležité,co jste si odsouhlasili ve stanovách svého družstva vlastníků. Na některé věci stačí 75%,na některé věci je třeba 100%. Pozor na to,někteří vlastníci dávají správci plnou moc a správce pak hlasuje jak uzná za vhodné.

Jste vlastníkem svého bytu plus příslušného podílu všech společných prostor,takže bez Vašeho souhlasu to nikdo pronajímat a uzamykat nemůže.Podíl se vyjadřuje podle počtu nájemníků a plochy bytů a udává se jako zlomek např.78/1600,tj.necelá dvacetina všeho.Na druhou stranu pokud tu kočárkárnu nevyužíváte,zeptejte se rovnou,co za případný souhlas dostanete.